Stephen King znowu pisze o Castle Rock! Nowa nowela powstała we współpracy z Richardem Chizmarem

16 lutego 2017


Stephen King zatęsknił za Castle Rock. Wspólnie z pisarzem i wydawcą Richardem Chizmarem skończył pracę nad nową nowelą, której akcja umiejscowiona została w miasteczku znanym z kart wielu jego powieści i opowiadań.

Na ten moment nie znamy jeszcze tytułu ani tym bardziej treści utworu. Informację ujawnił na swoim profilu na Facebooku Richard Chizmar, autor horrorów i właściciel niewielkiego wydawnictwa Cemetery Dance, które publikuje limitowane, kolekcjonerskie wydania książek grozy, w tym dzieła samego Kinga. Panowie znają się od dawna, Chizmar jest nawet współautorem scenariuszy dwóch filmowych adaptacji Kinga („Buick 8” i „Czarny dom”), niestety żaden z nich, jak dotychczas, nie doczekał się realizacji. Tym razem po raz pierwszy miał okazję bezpośrednio współpracować ze Stephenem.

Fikcyjne miasteczko Castle Rock położne w stanie Maine jest dobrze znane miłośnikom grozy. Po raz pierwszy pojawiło się na kartach powieści „Martwa strefa” z 1979 roku, szybko stając się jednym z najważniejszych miejsc na literackiej mapie Stephena Kinga, gdzie pod pozornie spokojną powierzchnią działo się wiele przerażających historii. To właśnie w Castle Rock wielki bernardyn zagryzł kilka osób w powieści „Cujo”. Tam mieszka pisarz Thad Beaumont z „Mrocznej połowy” i chłopcy z noweli „Ciało” (zekranizowanej jako „Bądź przy mnie”). To w tej miejscowości swój „Sklepik z marzeniami” otworzył Leland Gaunt, co doprowadziło Castle Rock niemal na skraj ruiny. Poczynania demonicznego sklepikarza były ostatnią okazją do goszczenia w miasteczku. Wprawdzie jego nazwa pojawiała się później w wielu utworach, a w jednym bohaterowie przejeżdżali tamtędy, to jednak King już nie umieścił w Castle Rock akcji żadnej ze swoich historii. Aż do teraz.

Tak Castle Rock przedstawili twórcy filmu „Bądź przy mnie” zrealizowanego na podstawie opowiadania „Ciało”.

Nie wiadomo, czy nowela będzie kontynuacją którejś ze znanych nam historii, czy może na mieszkańców Castle Rock czyha jakieś nowe niebezpieczeństwo. Pewne jest jedynie, że nowela ukaże się wpierw w formie osobnej książki wydanej nakładem Cemetery Dance.

Napisana z Richardem Chizmarem nowela to kolejny w ostatnim czasie utwór literacki Kinga powstały we współpracy z innym autorem. Choć twórca „Lśnienia” i „Misery” już w latach 80. nawiązał współpracę z Peterem Straubem, publikując powieść „Talizman”, to dopiero w ostatnich latach coraz chętniej skłania się do pracy w duecie. Z jednym synem, Joem Hillem, napisał dwa opowiadania („W wysokiej trawie” i „Gaz do dechy”). Z drugim, Owenem Kingiem, szykuje na październik 2017 roku grubą powieść zatytułowaną „Sleeping beauties”. W tym roku planuje też zacząć pracę z Peterem Straubem nad trzecim i ostatnim tomem „Talizmanu”.

Na zdjęciu Stephen King z Richardem Chizmarem na meczu baseballa.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy