Stephen King popularniejszy od Sienkiewicza! W 2017 roku Polacy najchętniej sięgali właśnie po jego książki

22 czerwca 2018


Stephen King zajął pierwsze miejsce na liście pisarzy najchętniej czytanych przez Polaków, detronizując tym samym Henryka Sienkiewicza, a także wyprzedzając takich tuzów polskiej literatury, jak Adam Mickiewicz i Andrzej Sapkowski. Dane pochodzą z pełnego raportu o stanie czytelnictwa za 2017 rok opublikowanego przez Bibliotekę Narodową.

King od dwunastu lat obecny jest na liście najliczniej czytanych autorów, nie tylko przez dorosłych, ale i młodzież. W 2017 roku w rankingu zaszła jednak duża zmiana ? amerykański pisarz trafił bowiem na pierwsze miejsce. Z raportu wynika, że z przynajmniej jedną książką Kinga zapoznało się 5% wszystkich czytający Polaków.

Czytelnicy Kinga to przede wszystkim osoby młode, poniżej 40. roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W badaniu czytelnictwa nastolatków King od dekady jest w grupie najpoczytniejszych autorów, choć czytanym częściej przez dziewczęta. Amerykański pisarz nazywany bywa królem grozy, choć tak naprawdę jego dorobek twórczy obejmuję prozę daleko wybiegającą poza horrory czy szeroko rozumianą fantastykę. Jak się okazuje, to właśnie thrillery czy powieści kryminalne pisarza są najczęściej wybierane przez dorosłych czytelników.

Stephen King jest autorem bardzo twórczym. Na rynek trafiają nie tylko jego kolejne nowe książki, ale też liczne wznowienia, eksponowane na widocznych witrynach i regałach księgarskich. W ostatnim badaniu czytelnicy prozy Kinga wymienili 27 różnych jego tytułów, wydawanych w różnych latach, a kilku z respondentów podało co najmniej trzy jego powieści. Do najczęściej wymienianych w 2017 roku należały tytuły bardzo popularne już wcześniej, czyli: „Zielona mila”, „Joyland” i „Lśnienie”. Czytelnicy wskazywali też m.in. „Śpiące królewny”, „Misery”, „Cmętarz zwierząt”, „Carrie”, „Doktora Sen”, a także ostatnio wznowiony przy okazji premiery filmowej horror „To”.

Zdobywając pierwsze miejsce w rankingu najpoczytniejszych pisarzy, King zdetronizował dzierżącego od kilku lat palmę pierwszeństwa Henryka Sienkiewicza. Na popularność autora „Quo vadis” i „Krzyżaków” wpływ ma obecność na listach lektur i miejsce w narodowej kulturze. Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś nie zetknął się choćby z jednym spośród licznych jego dzieł. Pozycja osiągnięta przez Kinga tym bardziej jest więc godna podkreślenia, gdyż osiągnął ją bez instytucjonalnego wsparcia.

Raport pokazuje, że klasyka polskiej literatury napotyka na poważną konkurencję literatury popularnej. Liczną publiczność zdobywają zagraniczne przeboje, jak książki Pauli Hawkins czy Dana Browna. Obserwując ranking, widać wśród przedstawicieli literatury gatunkowej przewagę autorów książek kryminalno-sensacyjnych. W 2017 roku dołączył do tej grupy Remigiusz Mróz, który razem z Katarzyną Bondą reprezentują polskich twórców. Jest to nowy trend, przełamujący dominantę światowych bestsellerów i dający świadectwo istnienia licznej publiczności czytelniczej polskich kryminałów.

Współczesna literatura piękna (proza, poezja, dramat) to w zasadzie nisza. Publiczność czytelnicza tego rodzaju dzieł stanowi 5% badanych deklarujących czytanie książek w ciągu ostatniego roku. Są to najczęściej osoby posiadające wyższe wykształcenie, będące w różnym wieku albo osoby jeszcze uczące się, studenci. Większość z nich lubi czytać i czyta dużo książek, często też literaturę faktu. W ich profilach preferencji czytelniczych dominuje literatura trudniejsza, ambitna, którą cechują oryginalne wartości artystyczne. Najczęściej wymieniani polscy autorzy to: Olga Tokarczuk („Gra na wielu Bębenkach”, „Księgi Jakubowe”), Joanna Bator („Chmurdalia”, „Rok królika”), Szczepan Twardoch („Król”), Krzysztof Varga („Masakra”), Paweł Huelle („Śpiewaj ogrody”). Nielicznie reprezentowana była najnowsza literatura piękna obca. Wymienieni autorzy to: Gregory David Roberts („Shantaram”), Margaret Atwood („Opowieść podręcznej”), Hanya Yanagihara („Małe życie”), Alice Munro („Uciekinierka”). Znacznie liczniejsze grono odbiorców wskazało na klasykę: dzieła Güntera Grassa, Milana Kundery, Françoise Sagan, Aleksandra Sołżenicyna, Josepha Hellera, Cormaca McCarthy?ego, Patricka Süskinda, Sigrid Undset, Mario Vargasa Llosy czy Heinricha Bölla.

Biblioteka Narodowa podkreśla, że zestawienie autorów najliczniej czytanych przez Polaków jest jedynie niewielkim elementem całego badania stanu czytelnictwa w Polsce. W rankingu znaleźli się twórcy, którzy zdobyli co najmniej 1% czytelników. Ten jeden procent to zaledwie 13 osób i wynosi mniej niż błąd statystyczny w całościowym badaniu. Nie można więc uogólnić, czy dokładnie tylu polskich czytelników sięgnęło po konkretnego autora w ciągu ostatniego roku, ale wskazuje, że to nazwisko jest w czytelniczym obiegu i przynosi istotną informację o kulturze czytelniczej w Polsce. „Na podstawie deklaracji nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować jego popularności, przyjmujemy jednak, że pisarz wymieniany tak często funkcjonuje w społecznej świadomości i obiegu czytelniczym. Za taką interpretacją przemawia duża powtarzalność nazwisk autorów w kolejnych badaniach, a także powolne tempo zmian na tych listach” ? piszą autorzy raportu.

Poniżej znajdziecie listę autorów, którzy byli czytani w 2017 roku przez co najmniej 1% czytelników:

Przypomnijmy, że w zeszłym roku co najmniej jedną książkę przeczytało 38% Polaków. To podobny wynik jak w kilku ostatnich latach. Po wyraźnych spadkach przypadających na okres 2004?2008 poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się na stosunkowo niskim poziomie tuż poniżej progu 40%.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy