„Stary człowiek i morze” sprzedany za 18,5 tysiąca dolarów

7 września 2012


Opublikowane przed sześćdziesięcioma laty pierwsze wydanie „Starego człowieka i morze” Ernesta Hemingwaya, z podpisem pisarza, zostało sprzedane w zeszłym miesiącu przez AbeBooks za kwotę 18,5 tysiąca dolarów.

Najsłynniejsze a zarazem ostatnie wydane za życia Hemingwaya opowiadanie uważa się za opus magnum jego twórczości. Pierwotnie „Stary człowiek i morze” ukazał się 1 września na łamach czasopisma „Life”. Wersja książkowa trafiła na rynek tydzień później, przynosząc pisarzowi nagrodę Pulitzera oraz przyczyniając się w znacznym stopniu do przyznania mu Literackiej Nagrody Nobla.

„Czas może pokazać, że to najlepsze dzieło z naszych wszystkich. Mam na myśli jego i moich współczesnych” – recenzował książkę William Faulkner w magazynie „Shenandoah”.

Sprzedany przez AbeBooks egzemplarz to pierwsze książkowe wydanie, pierwszy druk, kosztujące pierwotnie trzy dolary. Obecnie na rynku wtórnym tego typu egzemplarze można dostać już od kilkuset dolarów. W tym przypadku wartość książki jest znacznie wyższa z uwagi na odręczną dedykację pisarza: „z najlepszymi życzeniami, Ernest Hemingway, Keywest/1958”.

Chociaż „Stary człowiek i morze” był najdroższą współczesną książką sprzedaną przez AbeBooks w sierpniu, to w zestawieniu dziesięciu najdroższych transakcji wyprzedziły ją nieznacznie dwie pozycje pochodzące ze średniowiecza.

Pełna dziesiątka najdrożej sprzedanych książek miesiąca sierpnia przedstawia się następująco:

1. Mercade Eustache „Mystere de la Vengeance de Notre Seigneur” ? 20 000 dolarów
Średniowieczna francuska sztuka opublikowana w 1491 w Paryżu przez Antoine’a Gerarda. W egzemplarzu tym brakuje kilkunastu fragmentów – istnieje tylko jedna pełna kopia, będąca w posiadaniu Biblioteki Narodowej w Paryżu. Do woluminu dołączony był list francuskiego bibliografa Amedee Boineta, który potwierdza wyjątkową rzadkość książki.

2. Trzynastowieczna hiszpańska Biblia ? 19 314 dolarów
Pisana na pergaminie, wydana w Paryżu około 1250 roku. Piękny rękopis z dekoracjami na marginesach i inicjałami w kolorze czerwonym i niebieskim.

3. Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” ? 18 500 dolarów
Opisany w newsie egzemplarz pierwszego wydania z odręczną dedykacją autora.

4. Harry Craddock „Savoy Cocktail Book” ? 9 500 dolarów
Opublikowane w 1930 roku pierwsze wydanie słynnej książki z koktajlami wykonanej w stylu Art Deco.

5. Edith Wharton „Wiek niewinności” ? 9 000 dolarów
Pierwsze wydanie, pierwszy druk opublikowany w 1920 roku przez wydawnictwo Appleton. Obwoluta została profesjonalnie odrestaurowana.

6. „Notes on the Colors of the National Guard, with some Incidental Passages of the History of the Regiment” ? 8 000 dolarów
Historia amerykańskiego pułku walczącego podczas wojny secesyjnej. Nakład książki limitowany był do 67 egzemplarzy.

7. Robert Jordan seria „Koło czasu” ? 7 000 dolarów
Zestaw 12 książek tworzących cykl ? same pierwsze wydania podpisane przez zmarłego przed pięcioma laty Jordana.

8. Nicholas Fourneaux „L’ Art du Trait de Charpenterie par le Sieur Nicolas Fourneau, Maitre Charpentier Rouen, Ci-Devant Conducteur de Charpente et Démonstrateur du Trait ? Paris” ? 6 666 dolarów
Rzadki komplet pierwszych wydań opublikowany w czterech częściach między 1767 a 1772 rokiem. Cena diabelska, a Fourneaux opisuje w książkach? metody obliczania i projektowania wyrobów z drewna i stolarki.

9. Jean Lemaire de Belges „Les Illustrations de Gaule et Singularitez de Troye, par Maistre Jean Le Maire de Belges, avec la Couronne Margaritique et Plusieurs Autres Oeuvres de luy, non Jamais Encore Imprimées” ? 6 280 dolarów
Legenda trojańska zilustrowana przez Jeana Lemaire de Belgesa, opublikowana w 1549 roku.

10. Hubert Languet i Philippe de Mornay „De la Puissance légitime du Prince sur le Peuple, et du Peuple sur le Psince” ? 6 162 dolarów
Napisana po łacinie przez Estienne’a Juniusa Brutusa i przetłumaczona pod koniec XVI wieku na francuski zez Langusta i de Mornaya, książka omawia kwestie indywidualnej wolności oraz prawa ludzi przeciwko koronie królewskiej.

fot. Bauman Rare Books

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy