Staff, Miłosz, Herbert i Szymborska na liście lektur, które każdy powinien przeczytać, wg Iosifa Brodskiego

14 listopada 2013

Brodski poleca Herberta i Miłosza
Monica Partridge, była uczennica Mount Holyoke College, która uczęszczała na zajęcia z poezji u Iosifa Brodskiego, ujawniła listę lektur, jaką jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku przekazał grupie z adnotacją, że są to książki niezbędne do prowadzenia z drugimi podstawowej konwersacji. Na liście znalazły się również nazwiska polskich poetów: Leopolda Staffa, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej.

Chociaż Brodski sam nie ukończył formalnej edukacji – jako niesforny 15-latek porzucił szkołę w Sankt Petersburgu (wówczas Leningrad) i poszedł do pracy w fabryce – to jednak będąc na emigracji w USA, starał się, aby jego uczniowie odebrali jak najlepsze wykształcenie. Swoje zajęcia z poezji prowadził więc na bardzo wysokim poziomie.

Jak wspomina na łamach „Open Culture” była uczennica noblisty, Monica Partridge, krótko po rozpoczęciu roku Brodski puścił w obieg po klasie listę lektur, jakie jego zdaniem każdy powinien przeczytać, aby móc prowadzić z innymi podstawową konwersację. Oprócz dzieł klasyków – Sofoklesa, Platona, Szekspira, Dostojewskiego i Kanta – znalazły się na tam również nazwiska poetów z całego świata pogrupowane wg kraju pochodzenia, w tym czwórka znakomitych polskich twórców.

Poniżej możecie zobaczyć kompletną listę, wraz z odręcznymi adnotacjami naniesionymi osobiście przez Brodskiego:

lista Brodskiego - 1

lista Brodskiego - 2

lista Brodskiego - 3

lista Brodskiego - 4

lista Brodskiego - 5

Na zdjęciu załączonym do newsa Iosif Brodski podczas wykładów na University of Michigan.

fot. University of Michigan, Monica Partridge, Open Culture

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy