Spłonął dom autora „Fistaszków”. Wszystkie osobiste pamiątki przepadły

16 października 2017


Znajdujący się w kalifornijskim mieście Sonoma dom Charlesa M. Schulza, wybitnego amerykańskiego twórcy komiksów znanego głównie z serii „Fistaszki”, padł ofiarą pożarów lasów i zarośli, które ogarnęły stan w ostatnich dniach.

Jean Schulz, 78-letnia wdowa po artyście, została ewakuowana zanim płomienie pochłonęły dom i przebywa obecnie z córką. Na szczęście większość oryginalnych prac rysownika i część pamiątek (m.in. warsztat pracy) znajduje się w muzeum i centrum badawczym jego imienia w Santa Rosa, ale nie udało się uratować praktycznie żadnych osobistych rzeczy. „Ogień pojawił się dzisiaj o drugiej nad ranem. Wszystkie ich pamiątki i rzeczy przepadły” ? powiedział w rozmowie z Associated Press jeden z synów artysty, Monte Schulz.

Charles M. Schulz zbudował dom w Sonomie w latach 70. i mieszkał tam wraz ze swoją drugą żoną, Jean, aż do śmierci w 2000 roku.

Jean Schulz

Aktualnie w Kalifornii szaleją najtragiczniejsze w skutkach pożary w historii stanu. Żywioł pochłonął już kilka tysięcy domów, blisko 40 osób poniosło śmierć, a setki uznaje się za zaginionych. Swój dom stracił w ogniu również jeden z synów rysownika, Craig Schulz, który był współscenarzystą kinowej wersji „Fistaszków”. Zamknięto także wspomniane muzeum i centrum badawcze. Wprawdzie nie zaistniała potrzeba ewakuacji zebranych tam dzieł, ale przez pewien czas nie było zasilania, a wnętrze obiektu oraz zgromadzone eksponaty wymagają oczyszczenia.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy