Spiegelman dekonstruuje Mausa

8 listopada 2011


Art Spiegelman, którego rozsławił genialny „Maus”, wydał książkę o życiu w cieniu słynnego i cenionego na całym świecie komiksu.

„To błogosławieństwo i klątwa zarazem” – powiedział „LA Times” autor o jednym z najważniejszych dzieł kultury poświęconych tematyce Holocaustu. – „Nie mogę wyrwać się z jego pola grawitacyjnego. Przez większość czasu próbowałem go przeskoczyć i nie wychodziło mi to najlepiej.”

„MetaMaus”, bo taki tytuł nosi książka, wydana z okazji 25-lecia premiery pierwszej części kultowego komiksu, zbudowana jest z trzech długich rozmów, jakie przeprowadziła z autorem Hillary Chute z Uniwersytetu Chicagowskiego. Wszystkie kręcą się wokół pytań dotyczących jego „życia po Mausie” (m.in. Dlaczego Holocaust? Dlaczego Mysz? Dlaczego komiks?), a udzielone przez autora odpowiedzi można odebrać jako próbę ostatecznego zamknięcia tematu.

„Nie przewidziałem, że tak się stanie.” – przyznaje Spiegelman„Zakładałem, że Maus zajmie mi dwa lata, a potem moje życie potoczy się dalej. Tymczasem to jest niekończący się pojedynek zapaśniczy.”

Jak sam stwierdza, MetaMaus jest swego rodzaju retrospekcją z okresu po wydaniu komiksu i życia w jego cieniu, z którego wciąż próbuje wyjść.

„Teraz będę mógł sprawdzić, czy zostało mi coś jeszcze w kieszeniach, czym mógłbym pograć.” – mówi autor.

„MetaMaus” pokazuje proces powstawania słynnego komiksu od środka. Jest jak otwarcie archiwum pełnego setek rysunków, szkiców, plansz czy dyskusji nad strukturą dzieła. Książkę wypełniają drobne ciekawostki, które dają pojęcie o procesie twórczym Spiegelmana. Można się między innymi dowiedzieć, że próbując sobie wyobrazić życie w obozie, korzystał podczas prac nad „Maus II” z opowiadań Tadeusza Borowskiego.

Nie brakuje tu także, wypowiedzi rodziny, bliskich i przyjaciół artysty. Jak choćby żony autora, która opowiada, w jakim stanie znajdowała się jego psychika podczas 13 lat pracy nad komiksem.

Do ponad 300 stronicowej książki dołączone jest DVD z cyfrową wersją pierwszego wydania komiksu, poszerzoną o nagrania ojca twórcy (komiks został zainspirowany wojennymi wspomnieniami Spigelmana seniora), zdjęcia z wyjazdu do Oświęcimia w 1978 roku, notatniki, studia, dokumentacja.

„MetaMaus” towarzyszy ?Kompletny Maus? – specjalne wydanie z okazji 25-lecia, w podobnym formacie, grubości i z bliźniaczą okładką.

Poniżej możecie zobaczyć jak książka (amerykańskie wydanie) prezentuje się od środka:

fot. Nadja Spiegelman

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy