Spędź miesiąc w czeskim klasztorze, pracując nad swoją książką lub komiksem. Rozpoczął się nabór na literackie rezydencje w Broumovie

15 czerwca 2021

Wrocławski Dom Literatury ogłosił nabór na miesięczne pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie, które będą realizowane we wrześniu, październiku i listopadzie 2021 roku. Z opcji tej skorzystać będą mogli pisarze, ilustratorzy i twórcy komiksów.

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018. Dzięki temu niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu zrealizowano dotąd sześć miesięcznych pobytów rezydencyjnych dla twórców z Polski. W 2018 roku w Klasztorze gościli Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, a w 2019 – Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

Tegoroczne wyjazdy rezydencyjne, podobnie jak te w 2018 i 2019, będą realizowane od września do listopada, jednak wprowadzono pewne modyfikacje. Tym razem wrześniowa rezydencja jest skierowana wyłącznie do osób tworzących poezję – to wynik ustaleń z czeskim partnerem projektu, który właśnie wrzesień traktuje jako miesiąc poetycki. Z kolei w październiku i listopadzie organizatorzy zapraszają wszystkich pisarzy, a także twórców komiksów oraz ilustracji do książek.

W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy tych związanych z dorobkiem pisarskim lub ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy przedstawić swoje artystyczne portfolio oraz krótko opisać projekt utworów, nad którymi planuje się pracować podczas rezydencji. Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc, jedna osoba z Czech i jedna osoba z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 złotych brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.

Termin składania wniosków upływa 14 lipca 2021. Wytyczne oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.literatura.wroclaw.pl.

[am]
fot. mat. prasowe Wrocławskiego Domu Literatury

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy