Spadkobiercy Tolkiena domagają się od Warner Bros. 80 milionów dolarów

21 listopada 2012


Spadkobiercy oraz wydawca J. R. R. Tolkiena złożyli przedwczoraj w sądzie pozew przeciwko wytwórni Warner Bros., domagając się 80 milionów dolarów odszkodowania za bezprawne użycie nazw, miejsc i postaci z ?Władcy Pierścieni? w grach hazardowych i komputerowych.

Tolkien Estate, fundacja zajmująca się spuścizną pisarza, oraz wydawnictwo HarperCollins twierdzą, że Warner Bros. oraz należące do niego podmioty naruszyły prawa autorskie i przekroczyły ustalenia zawarte w oryginalnej umowie z 1969 roku. „Pierwotne strony kontraktu ustaliły ograniczenia praw do sprzedawania towarów konsumpcyjnych takiego rodzaju, jakie były dostępne wówczas w regularnej sprzedaży (jak figurki, zastawa stołowa, artykuły papiernicze, ubrania i tym podobne). Nie zawarto możliwości czerpania korzyści z praw elektronicznych lub cyfrowych, praw do mediów, które dopiero zostaną wymyślone, bądź innych niematerialnych jak prawa do usług” – czytamy w 26-stronicowym pozwie.

Spadkobiercom szczególnie nie spodobało się wykorzystywanie elementów z ?Władcy Pierścieni? w automatach do gier i kasynach online. „Usługi hazardowe nie tylko wykraczają poza prawa zawarte w umowie, ale to wykorzystanie ukochanego dzieła Tolkiena obraziło i zasmuciło jego oddanych fanów, szkodząc spuściźnie i reputacji pisarza” ? powiedział w osobnym oświadczeniu przedstawiciel Tolkien Estate.

Fundacja i wydawnictwo twierdzą, że zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby powstrzymać „nielegalną eksploatację bez uciekania się do postępowania sądowego”, ale wytwórnia dała jasno do zrozumienia, że nie zamierza zaprzestać „bezprawnych zachowań”. W poniedziałek, na nieco ponad tydzień przed światową premierą adaptacji „Hobbita”, w sądzie federalnym w Los Angeles zostały więc złożone odpowiednie dokumenty, w których poszkodowani domagają się 80 milionów dolarów zadośćuczynienia oraz nałożenia zakazu sądowego na naruszające umowę produkty.

To nie pierwsza batalia sądowa pomiędzy spadkobiercami Tolkiena a wytwórnią odpowiedzialną za ekranizację „Władcy Pierścieni”. W 2009 roku strony doszły do pozasądowego porozumienia, po tym jak Tolkien Estate pozwało wytwórnię o nieuczciwy podział dochodów z filmowej trylogii, która zarobiła na świecie prawie 3 miliardy dolarów.

Na zdjęciach załączonych do newsa automat do gier oraz zrzut z ekranu gry „Władca Pierścieni”, jakie można spotkać w kasynach Las Vegas.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy