Słuchanie death metalowego zespołu Arch Enemy pomaga Elif Shafak tworzyć spokojniejszą prozę

29 maja 2017


Najpopularniejsza turecka pisarka, Elif Shafak, ??pisze swoje książki, słuchając na okrągło tych samych piosenek. Jak się jednak okazuje, muzyka, która towarzyszy w procesie twórczym, nie zawsze ma coś wspólnego z prozą autorki. Jednym z jej ulubionych zespołów jest na przykład grupa Arch Enemy grająca melodyjny death metal.

„Nienawidzę ciszy, wpadam w panikę, kiedy jest za cicho” – powiedziała Elif Shafak podczas wywiadu udzielonego na antenie radia BBC 4. „Zawsze piszę z muzyką, i to odtwarzaną na okrągło, czasem podczas pisania słucham tej samej piosenki 75 lub 80 razy. Wchodzę w tę pętlę i słucham raz po raz”.

Do ulubionych wykonawców pisarki należy szwedzki zespół Arch Enemy wykonujący melodyjny death metal. „Uwielbiam słuchać takiej muzyki, kiedy piszę. Z jakiegoś powodu, gdy słucham tych piosenek, tworzę spokojniejszą prozę” – wyjawiła. Słuchacze radia mieli okazję poznać jedno z ulubionych nagrań autorki, „War Eternal”. Możecie wysłuchać go poniżej i wyobrazić sobie, jak przy tym utworze powstaje na przykład mieniący się barwami orientu „Uczeń architekta”.

Oczywiście Arch Enemy nie jest jedynym zespołem, który Elif Shafak lubi słuchać podczas pisania. W trakcie audycji autorka wymieniła również m.in. System of a Down, Radiohead i Leonarda Cohena.

Elif Shafak to światowej sławy turecka pisarka, felietonistka i publicystka, nazywana „literacką gwiazdą znad Bosforu”, ceniona i nagradzana za erudycję i niezwykły dar opowiadania. Jej powieści przełożone zostały na dwanaście języków, w Polsce ukazały się m.in. „Pchli pałac”, „Bękart ze Stambułu”, „Czarne mleko”, „Araf” i „Ucznia architekta”.

[am]
źródło: Desert Island Discs/BBC 4

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy