Sławomir Mrożek nie żyje

15 sierpnia 2013

Mrożek nie żyje
W Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek, światowej sławy pisarz, intelektualista, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków. Wiadomość o śmierci autora przekazał przed chwilą jego wydawca, oficyna Noir sur Blanc i Wydawnictwo Literackie.

„Urodziłem się 29 czerwca 1930 roku. Nie pamiętam, jak to się stało, i muszę tylko w to wierzyć. Zapytany przed sądem, czy urodziłem się rzeczywiście, nie mógłbym przysiąc, bo osobiście niczego sobie nie przypominam. Jeżeli istnieje jakieś inne życie po śmierci, prawdopodobnie tak samo nie będę pamiętał mojego umierania. Trochę to smutne, bo to znaczy, że ani tego, że jesteśmy, ani tego, że nas nie ma, nie możemy być pewni” – pisał Mrożek w swym zbiorze esejów „Varia. Życie i inne okoliczności”. Niestety, z dniem dzisiejszym jednego możemy być pewni: autora „Tanga”, „Półpancerzy praktycznych” i „Emigrantów” nie ma już wśród nas.

Sławomir Mrożek był wielkim twórcą, ale też niezwykle ciepłym człowiekiem. Dla całego Wydawnictwa Literackiego było to ogromne szczęście, że mogliśmy obcować z tak wielką osobowością i publikować jego znakomite utwory. Był naszym przyjacielem” ? mówi prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba Michalska.

Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej, ale i światowej literatury. Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu. W pamięci czytelników pozostanie także jako autor niezwykle szczerego „Dziennika”, świetnych listów pisanych do swych przyjaciół ? najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.

Ostatni raz autor odwiedził Polskę w czerwcu 2013 roku. Wziął wtedy udział w premierze swej najnowszej sztuki „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” w Teatrze Polskim w Warszawie, miał też być największą gwiazdą Big Book Festivalu i spotkać się z czytelnikami, ale nie pozwoliły na to względy zdrowotne.

W przygotowaniu w Wydawnictwie Literackim znajduje się korespondencja Sławomira Mrożka i szwedzkiego intelektualisty Gunnara Brandella. Jesienią w oficynie Noir sur Blanc ukaże się także tom z rysunkami Mrożka. W październiku w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie odbędzie się krakowska premiera „Karnawału, czyli pierwszej żony Adama”.

fot. Youtube/WLchannel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy