Skutki koronawirusa: ponad 83% podmiotów z branży księgarsko-wydawniczej musiało odłożyć zaplanowane premiery

8 maja 2020


Sklep Gandalf.com.pl sprawdził, z jakimi problemami borykają się obecnie największe firmy z branży księgarsko-wydawniczej. Jak się okazuje, większość ankietowanych mocno odczuła zamrożenie gospodarki i rozpoczęła walkę o przetrwanie. Ponad 83% podmiotów musiało odłożyć zaplanowane premiery.

Przymusowa izolacja, zamknięte stacjonarne sklepy, odwołane imprezy ? epidemia postawiła polskie marki w bardzo trudnej sytuacji. Choć od 4 maja wszystkie księgarnie, również te w centrach handlowych, mogą wznowić działalność, to branża księgarsko-wydawnicza liczy straty. Sytuację największych autorów, wydawnictw, dystrybutorów, hurtowni i producentów postanowił zbadać sklep Gandalf.com.pl. Wnioski, płynące z przeprowadzonej ankiety, nie napawają optymizmem.

Niemal 70% ankietowanych odnotowało spadek sprzedaży w okresie marzec-kwiecień w porównaniu do ubiegłego roku. Z tego względu 1/3 firm przewiduje, że w przyszłości może mieć problemy z płynnością finansową, a niemal 1/5 już się z nimi boryka. We wcześniejszych badaniach, przeprowadzonych między 23 a 27 marca przez Polską Izbę Książki, podmioty z branży księgarsko-wydawniczej wskazywały, że jeśli stan epidemii utrzyma się do końca czerwca, to 64% z nich będzie zmuszonych zwalniać swoich pracowników, a 27% zakończyć działalność. Z ankiety wynikało również, że 65% badanych nie uregulowało w kwietniu płatności swoim kontrahentom, a ponad połowa nie zapłaciła składek ZUS, podatków lub czynszu.

Epidemia wymusiła na branży księgarsko-wydawniczej zmianę obranego wcześniej kursu. Ponad 2/3 ankietowanych przesuwa zaplanowane działania i projekty. Aż 83,3% podmiotów zmuszonych zostało z powodu obecnej sytuacji do odłożenia w czasie zaplanowanych premier. Wciąż nie wiadomo chociażby, kiedy autorzy będą mogli znów spotkać się z czytelnikami na spotkaniach autorskich, a wydawnictwa i producenci zaprezentować na targach. Wszystkie wydarzenia branżowe w drugim kwartale 2020 roku zostały odwołane. Połowa badanych ogranicza także koszty prowadzonej działalności. Jedna trzecia stara się dopasować do nowej sytuacji i inwestuje w rozwiązania technologiczne.

Na trudną sytuację branży zwraca uwagę między innymi Federacja Europejskich Wydawców. W liście otwartym wzywa ona do wsparcia sektora kultury i sektora kreatywnego, jako tych, które mają ogromny wpływ na sprawy społeczne, gospodarcze i artystyczny rozwój Europy. „Inwestowanie w naszą kulturę to inwestowanie w naszą przyszłość. Nadszedł czas, aby zamienić słowa w konkretne środki” ? czytamy.

W Polsce pod koniec kwietnia minister kultury prof. Piotr Gliński przedstawił środowiskom twórczym zakres działań pomocowych, którego wartość szacowana jest na ok. cztery miliardy zł. Wsparcie obejmuje m.in. Tarczę Antykryzysową i program dotacyjno-stypendialny „Kultura w sieci”, po zakończeniu którego Narodowe Centrum Kultury ogłosi nowy nabór w programie „Kultura ? Interwencje”. Zadeklarowano m.in. intensyfikację i przyspieszenie prac nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego, która ureguluje sprawę ubezpieczeń społecznych dla środowisk twórczych. Ministerstwo kultury nie wyklucza równie spotkań sektorowych, poświęconych wybranym obszarom działalności kulturalnej ? m.in. rynkowi książki. Po zakończeniu epidemii planowany jest specjalny program rekompensacyjny, którego głównym celem będzie ożywienie działalności kulturalnej i kompensowanie ewentualnych strat. Polska chce też wystąpić do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w naszym kraju stawki 0% VAT na książki drukowane. Czas pokaże, czy te wszystkie inicjatywy wystarczą do uchronienia branży przed kryzysem.

Chcąc wspomóc polską kulturę i rozrywkę sklep Gandalf.com.pl rozpoczął akcję promocyjną. Od czwartku 7 maja poprzez specjalną stronę internetową można nabywać produkty od rodzimych wydawców, dystrybutorów, producentów, autorów. Wśród nich ważne miejsce zajmują oczywiście książki.

[am]
fot. Ante Hamersmit/Unsplash
źródło: mat. prasowe Gandalf.com.pl, MKiDN

Tematy: , ,

Kategoria: newsy