Siódemka finalistów Nagrody Literackiej Nike 2016

14 września 2016

finalisci-nike-2016
Znamy już siedmiu autorów, którzy powalczą o Nagrodę Literacką Nike dla najlepszej polskiej książki ubiegłego roku. Laureata poznamy 2 października.

Spośród dwudziestu nominowanych książek jury wyłoniło siedem, z których jedna ma szansę zdobyć 100 tysięcy złotych. W finale znaleźli się:

1. Magdalena Grzebałkowska z reportażem „1945. Wojna i pokój” opowiadającym o roku 1945 i długo wygasającej wojnie,
2. Ziemowit Szczerek z książką „Tatuaż z tryzubem” będącą jeszcze jednym spojrzeniem autora na Ukrainę,
3. Piotr Matywiecki z tomem wierszy „Którędy na zawsze” układającym się w poetycko-filozoficzny przekaz o historii, egzystencji i podstawowych pytaniach, które z wiekiem stawia się w coraz bardziej surowy i niewygodny sposób,
4. Maciej Płaza z książką „Skoruń”, która zdobyła już w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza,
5. Bronka Nowicka z debiutanckim zbiorem poematów prozą „Nakarmić kamień”,
6. Renata Lis z książką „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” będącą pierwszą polską biografią rosyjskiego pisarza i noblisty Iwana Bunina,
7. Weronika Murek z debiutanckim zbiorem opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, który był ostatnio nominowany do Paszportów Polityki.

Nazwisko zwycięzcy poznamy 2 października podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie. W tym roku nagroda wręczana będzie po raz dwudziesty. Laureata wyłoni jury w składzie: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Piotr Bratkowski, Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Paweł Rodak, Maria Anna Potocka, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz.

finalisci-nike-2016-ksiazki

[am]
źródło: Gazeta Wyborcza

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy