Sine Qua Non świętuje wydanie setnej książki

3 kwietnia 2014

100-ksiazka-SQN
Wydawnictwo Sine Quo Non świętuje wydanie setnej książki w swoim katalogu. W ciągu ostatnich trzech i pół roku domowe półki czytelników w całej Polsce wzbogaciły się o liczne tytuł o tematyce sportowej i muzycznej, komiksami oraz fantastyką.

„Pracowaliśmy w jednej firmie (oddalonej lata świetlne od branży wydawniczej), siedzieliśmy obok siebie w pokoju, biurko w biurko. Praca układała się dobrze, perspektywy były kuszące, aż do dnia, który zmienił wszystko. Przemek nagle powiedział: zobacz, w Stanach można kupić książkę Hanka Moody?ego!” – tak Łukasz Kuśnierz, jeden ze współwłaścicieli wydawnictwa Sine Qua Non, wspomina moment zwrotny w życiu trzech przyjaciół z pracy. Od spostrzeżenia, że w sprzedaży dostępna jest książka bohatera kultowego serialu „Californication” do absurdalnego (na pierwszy rzut oka) pomysłu, żeby wydać ją własnymi siłami w Polsce nie było już daleko.

22 października 2010 roku ukazała się pierwsza książka wydawnictwa Sine Qua Non „Bóg nas nienawidzi”. To oczywiście wciąż miało być hobby, pasja po godzinach ? książki wydawane głównie dla szerokiego kręgu znajomych i znajomych znajomych. Ale przełom nastąpił bardzo szybko.

„Jesteśmy nieuleczalnymi fanatykami FC Barcelony, dlatego naszą drugą książką był ?Rok w raju? Andresa Incesty” ? mówi Przemysław Romański. „Zaczęliśmy od wydawania książek, które sami bardzo chcieliśmy przeczytać ? i jednym z naszych największych osiągnięć jest to, że tak pozostało do dzisiaj”.

100-ksiazka-SQN-2

„Jak to często w biznesie się zdarza o wielkim sukcesie decyduje łut szczęścia ? wśród swoich kontaktów wygrzebałem numer do człowieka z jednej z telewizji, poprosiliśmy o patronat nad książką” ? wspomina Michał Rędziak. „W wyjątkowym Gran Derbi Barcelona pokonała Real Madryt 5:0, komentatorzy w studio gorąco zarekomendowali telewidzom książkę i tuż przed mikołajkami lawina ruszyła… Padły wszystkie serwery, pakowaliśmy razem książki do wysyłki przez kolejne trzy dni i noce. To był ten moment, kiedy uwierzyliśmy, że z wydawania książek moglibyśmy się utrzymać”.

To książki sportowe w nieodkrytej wcześniej niszy rynkowej okazały się okrętami flagowymi Sine Quo Non ? piłkarskich biografii Leo Messiego i Cristiano Ronaldo sprzedało się ponad 200.000 egzemplarzy. Ale wydawnictwo od początku bardzo mocno stawiało również na książki muzyczne i fantastykę ? wielkie pasje założycieli oficyny. Dziś SQN to także reportaże, książki podróżnicze, poradniki, komiksy, ambitna beletrystyka (nominacja do Paszportu Polityki dla Łukasza Orbitowskiego za „Szczęśliwą ziemię”), literatura kobieca i młodzieżowa oraz książki o sztuce. Imponujący sukces SQN odnotowała Biblioteka Analiz przyznając wydawnictwu tytuł Wydarzenia roku 2012 za błyskotliwy biznesowy debiut na rynku wydawniczym oraz Magazyn Literacki Książki.

Blisko czteroletnia już historia wydawnictwa SQN pokazuje, że nawet na tak trudnym i wymagającym rynku jak polski rynek wydawniczy jest miejsce na nowe inicjatywy, jeśli tylko stoi za nimi prawdziwa pasja.

Setną książką wydaną przez Sine Qua Non jest „Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League”. Z okazji opublikowania jubileuszowego tytułu oficyna przyszykowała moc atrakcji. Jak zapowiadają przedstawiciele wydawnictwa w ciągu najbliższego miesiąca zostanie rozdanych 100 książek. Nic jednak nie przychodzi łatwo, więc na książki będzie trzeba sobie zapracować. Już od dzisiaj wszelkie szczegóły akcji powinny być dostępne na stronie www.wsqn.pl/100.

100-ksiazka-SQN-3

Tematy: ,

Kategoria: newsy