Sherrilyn Kenyon pozwała Cassandrę Clare za „świadome skopiowanie” jej cyklu powieści

12 lutego 2016

kenyon-pozwala-clare1
Sherrilyn Kenyon, autorka bestsellerów z dziedziny szeroko pojętej fantastyki, oskarża inną znaną pisarkę tego nurtu, Cassandrę Clare o „świadome skopiowanie” pomysłu na cykl powieści. Ta pierwsza zasłynęła serią o Mrocznych Łowcach, ta druga tworzy cykl, którego bohaterami są Nocni Łowcy.

Pozew wpłynął do sądu 5 lutego. Kenyon domaga się odszkodowania oraz zaprzestania naruszania praw autorskich. Jak twierdzi, między jej serią a książkami Clare zachodzą liczne podobieństwa. Zarówno „Mroczny Łowca”, jak i serie książek o Nocnych Łowcach zapoczątkowane powieścią „Miasto kości” opowiadają o „elitarnej grupie wojowników, których zadaniem jest ochrona ludzi przed paranormalnym zagrożeniem dążącym do zniszczenia ludzkości(?) W obu przypadkach podane są instrukcje dotyczące tego, jak prowadzić misję oraz jak postępować w kontaktach z innymi jednostkami i gatunkami w ich fikcyjnym świecie”.

To oczywiście nie koniec podobieństw. Obie serie opowiadają o wojownikach, którzy chronią normalny świat przed demonami. W obu przypadkach do grona łowców przyłącza się młoda osoba, którą uratował olśniewający, jasnowłosy wojownik. Każda z nich musi zabić swego demonicznego ojca. Obydwie grupy używają zaczarowanych mieczy, które mają swoje nazwy, płoną ogniem i posiadają inne podobne funkcje.

W pozwie zwrócono uwagę na fakt, że fani Kenyon już w 2006 roku informowali ją, że Clare planuje opublikować książkę o Mrocznych Łowcach. Kenyon zareagowała wówczas i zawczasu poprosiła Clare o usunięcie tego elementu z fabuły powstającej książki. Tak się jednak nie stało. Clare zmieniła jedynie nazwę grupy na? Nocnych Łowców. Zdaniem Kenyon młodsza pisarka „świadomie i umyślnie skopiowała” wiele elementów z Mrocznych Łowców, by stworzyć dzieło podobne do tego, co ona napisała.

Nie wszyscy zgadzają się z Kenyon. Courtney Milan, pisarka i prawniczka, zwraca uwagę na fakt, że Kanyon nie ma wyłączności na pomysł historii o grupie walczącej dla dobra ludzkości z nadprzyrodzonymi siłami. „Ona tego nie wymyśliła” – napisała na swoim profilu na Twitterze, podkreślając, że tak jak Kenyon czerpała inspiracje z wielu źródeł, również literackich, a także z historii i mitologii, podobnie mogła uczynić Clare.

Kto ma rację? Sprawę rozstrzygnie sąd. A jest o co walczyć. Wprawdzie książki Sherrilyn Kenyon znalazły już ponad 60 milionów nabywców w ponad 100 krajach, pozwana Cassandra Clare również może pochwalić się niezłym wynikiem w wysokości 38 milionów sprzedanych egzemplarzy.

kenyon-pozwala-clare2

[aw]
fot. J. Neal Goggins, Cassandra Clare
źródło: The Guardian

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy