Senat ustanowił rok 2022 Rokiem Brunona Schulza

29 listopada 2021

Swoich patronów każdego roku wybiera nie tylko Sejm, ale również Senat. Wprawdzie nie jest o nich tak głośno, jak o tych sejmowych, ale im też poświęcane są specjalne wydarzenia. Tym razem senatorzy zagłosowali, by ustanowić rok 2022 Rokiem Brunona Schulza.

Uchwałę podjęto w związku z przypadającą w 2022 roku 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą tragicznej śmierci Brunona Schulza – „człowieka o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności, piszącego z podziwem o Józefie Piłsudskim, zaprzyjaźnionego z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, artysty o żydowskich korzeniach, który – wraz z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim – trwale zapisał się na kartach polskiej literatury i z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie”.

W tekście uchwały przypomniano pokrótce postać i dokonania Schulza. Podano, że urodził się w 1892 roku w Drohobyczu, niewielkim galicyjskim miasteczku położonym nieopodal Lwowa. Tam spędził niemal całe życie i tam w 1942 roku został zastrzelony na ulicy przez gestapowca. „Jego dorobek – zarówno literacki, jak i plastyczny – przesycony jest drohobyckimi realiami, bo uważał swoje miasto za centrum świata i był jego pilnym obserwatorem i doskonałym 'kronikarzem’. Jest On niewątpliwie jednym z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, a Jego utwory weszły do kanonu literatury światowej i są znane nawet w najodleglejszych kulturowo rejonach świata” – czytamy w uchwale.

Jak podkreślono, twórczość autora „Sklepów cynamonowych” podziwiana jest nie tylko w Polsce, na Ukrainie czy w Izraelu, ale też w wielu innych krajach, a jego opowiadania przetłumaczono na ponad 45 języków. W ostatnich latach ukazały się ich przekłady na język chiński, turecki, estoński, albański, grecki i wietnamski.

„Znaczący wpływ ma twórczość Schulza na artystów teatru i sztuk wizualnych – co roku wystawiane są adaptacje teatralne Jego opowiadań, organizowane są poświęcone Mu wystawy plastyczne, powstają filmy. Kilka polskich organizacji stale realizuje międzynarodowe projekty naukowe lub artystyczne poświęcone Autorowi 'Sanatorium pod Klepsydrą'” – dodano.

Uchwała nadmienia o twórczości plastycznej Brunona Schulza, który był samoukiem, a studiów politechnicznych, podjętych we Lwowie i w Wiedniu, nie ukończył. „Jego prace plastyczne, jako pierwszy, wysoko ocenił Stanisław Ignacy Witkiewicz, zaliczając Autora do grona demonologów. Schulz ilustrował, między innymi, swoje opowiadania, a także pierwsze wydanie powieści Witolda Gombrowicza 'Ferdydurke’, której był jednym z najwcześniejszych admiratorów. Pozostało po Nim kilkaset prac rysunkowych o rozmaitym przeznaczeniu i charakterze; największy zbiór – liczący ponad trzysta obiektów – posiada warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza” – podsumowano.

Za uchwałą w sprawie ustanowienia 2022 Rokiem Brunona Schulza głosowało 97 senatorów, przeciwny był tylko jeden z nich – Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Pozostali patroni ustanowieni przez Senat to Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek oraz Ignacy Łukasiewicz. Rok 2022 będzie także Rokiem Botaniki.

[am]
fot. Katarzyna Czerwińska/Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Tematy: , ,

Kategoria: newsy