Sekrety pierwszego małżeństwa i związków z kobietami T. S. Eliota zostaną ujawnione?

23 listopada 2012


Śmierć Valerie Eliot, wdowy po autorze ?Ziemi jałowej?, sprawiła, że możliwy stał się dostęp do trzymanych przez niemal pół wieku pod kluczem prywatnych papierów poety, rzucających światło na jego życie prywatne.

Clare Reihill, bliska przyjaciółka Valerie i zarazem powierniczka spuścizny Eliota, zagwarantowała, że archiwa poety zostaną udostępnione oficjalnemu biografowi. Tyczy się to również miłosnych wierszy, jakie Eliot ofiarowywał każdej niedzieli swojej drugiej żonie.

Badaczy i miłośników twórczości Noblisty szczególnie interesują jednak tajemnice związane z wcześniejszym okresem. Dzięki dokumentom dowiemy się prawdopodobnie, jaki wpływ miał poeta na pogorszenie zdrowia psychicznego swej pierwszej żony Vivienne, gdzie leżała przyczyna jego nieudanych związków z kolejnymi kobietami, być może uda się również poddać analizie domniemany antysemityzm Eliota.

Valerie, dopóki żyła, pilnie chroniła reputację męża. Chociaż systematycznie publikowała listy z obszernego archiwum (trzeci tom tychże ukazał się tego lata), nie pozwalała badaczom przeglądać jego dokumentów na wolną rękę. Clare Reihill twierdzi, że ostatnio wdowa była o wiele bardziej przychylna udostępnieniu materiałów biografowi, ale chciała zaczekać, aż ukażą się wpierw wszystkie listy.

Valerie była drugą żoną Thomasa S. Eliota, młodszą od niego o 38 lat. Pobrali się w styczniu 1957 roku i byli zgodnym małżeństwem przez osiem lat, aż do śmierci poety w 1965 roku. Wdowa była jedyną spadkobierczynią spuścizny Eliota, para nie miała dzieci, dlatego wykonawcą testamentu zostali bliscy przyjaciele kobiety.

fot. Burns Library, Boston College

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy