Sejm ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry

22 lipca 2022

W piątek na posiedzeniu Sejmu posłowie wybierali patronów 2023 roku. Jak zdecydowali, jednym z nich został Aleksander Fredro, polski komediopisarz, autor „Ślubów panieńskich” i „Zemsty”. Decyzję taką podjęto w uznaniu jego zasług dla polskiej kultury.

Jak podkreślono, ustanowienie roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry związane jest z przypadającą wtedy 230. rocznicą urodzin tego wybitnego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich.

Posłowie przypomnieli w uchwale, że Aleksander Fredro wywodził się ze starej rodziny szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji. W krótkim rysie biograficznym odnotowano, że przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie koło Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego – Orderem Legii Honorowej.

Większą część uchwały poświęcono dorobkowi literackiemu patronat. „Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. W roku 1818 napisał swoją pierwszą komedię 'Pan Geldhab’. Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka 'Intryga na prędce, czyli Nie ma złego bez dobrego’, powstała w roku 1815, a pierwszy raz wystawiona w 1817 roku. Jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry są 'Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca’. Pierwsza wersja tej pięcioaktowej komedii wierszem powstała w 1827 roku, ostateczna – pięć lat później. Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest 'Zemsta’, napisana prawdopodobnie w 1833 roku. W jego twórczości na uwagę zasługują również 'Damy i huzary’, 'Pan Jowialski’ czy 'Dożywocie'” – czytamy w dokumencie.

W uchwale zaznaczano, że Fredro znany był także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Był również autorem pamiętników z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Zmarł we Lwowie w 1876 roku.

Za uchwałą w sprawie ustanowienia 2023 Rokiem Aleksandra Fredry głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się dwóch posłów Konfederacji – Dobromir Sośnierz i Krystian Kamiński.

Wybranie autora „Zemsty” i „Ślubów panieńskich” na patrona 2023 roku oznacza, że możemy spodziewać się licznych wydarzeń literackich i innych przedsięwzięć kulturalnych poświęconych temu właśnie pisarzowi.

[am]
fot. kolaż: Biblioteka Narodowa/Polona, Sejm RP

Tematy: , ,

Kategoria: newsy