banner ad

Sejm uchwalił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

20 lipca 2018


W piątek, podczas 67. posiedzenia sejmu, posłowie zdecydowali, aby rok 2019 ustanowić Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „w uznaniu słów i czynów” tego wielkiego pisarza. Motywacją była przyszłoroczna 100. rocznica urodzin autora „Innego świata”, która przypada na 20 maja.

Jak przypomniano w uchwale: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

Pisarz był więźniem sowieckiego łagru, żołnierzem Armii Andersa, uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino, emigrantem, współpracownikiem „Kultury” i Radia Wolna Europa, mocno zaangażowanym w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej. Przede wszystkim jednak ceniony był w ojczyźnie i na świecie jako autor książki „Inny świat. Zapiski sowieckie”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą” ? dzieł, w których „z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy”.

„Książka 'Inny świat’ była pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie trzydziestoletni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji” ? napisano w uchwale. „Opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to głęboko zakorzeniony w europejskiej kulturze zbiór opowieści o metafizycznych sekretach losu człowieka. Autora fascynuje zmaganie się z tajemnicą, którą opisał słowami Szekspira 'jesteśmy z takiej materii, z jakiej robione są sny’. Jego 'Dziennik pisany nocą’ stanowi niezwykle oryginalną, eseistyczną, osobistą kronikę historii Polski i Europy w XX wieku, widzianą z emigracji oczami polskiego patrioty i Europejczyka”.

Za uchwałą zagłosowało 420 posłów, przeciw była 1 osoba. Można się spodziewać, że będzie to sposobność do przypomnienia sylwetki pisarza i jego twórczości. Miłośników literatury czeka wiele okolicznościowych wydarzeń i innych przedsięwzięć promujących postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

[am]
fot. sejmu: Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, fot. pisarza: kadr z filmu „Dziennik pisany pod wulkanem” w reż. Andrzeja Titkowa/Studio Filmowe Kard/Narodowy Instytut Audiowizualny

Tematy: , ,

Kategoria: newsy