Sean Penn powieściopisarzem! Pełen czarnego humoru debiut aktora ukaże się w przyszłym roku

17 listopada 2017


Atria Books, imprint wydawnictwa Simon & Schuster, zapowiada na marzec 2018 roku literacki debiut Seana Penna. Czym zaskoczy nas aktor, który przyjaźnił się z Charlesem Bukowskim i zagrał w takich głośnych ekranizacjach, jak „Rzeka tajemnic” czy „Cienka czerwona linia”?

„Bob Honey Who Just Do Stuff” to ? zgodnie z zapowiedziami wydawcy ? pełna czarnego humoru pikarejska powieść, która powinna spodobać się fanom Chucka Palahniuka i Huntera S. Thompsona. Bohaterem książki jest rozwiedziony, pozbawiony złudzeń mężczyzna w średnim wieku, który mieszka w nijakim domu na nijakiej ulicy w Woodview w Kalifornii. Próbuje przetrwać każdy dzień, zmagając się z samotnością, alienacją i przemocą ? niepewny swojego miejsca w kulturze, która bardziej ceni kreację niż to, kim się jest naprawdę.

Bob mógłby być wzorem amerykańskiej przedsiębiorczości, jest bowiem człowiekiem wielu zawodów: sprzedaje zbiorniki na szamba Świadkom Jehowy, organizuje kolorowe pokazy pirotechniczne dla zagranicznych dyktatorów, jest także zabójcą na zlecenie dla tajnej organizacji rządowej, która obrała za cel osoby starsze, chore i inne, które wyczerpują środki finansowe napędzanego konsumpcją społeczeństwa. Kiedy wścibski dziennikarz zaczyna zadawać mu pytania, Bob nie może rozstrzygnąć, czy jest to szansa na nawiązanie jakiejś nowej przyjaźni, czy też początek jego końca. W świecie, w którym zdrada jest na ustach wszystkich, terroryzm sieje postrach, a politycy prześcigają się w obniżaniu standardów, bohater podejmuje decyzje, że nadszedł czas na zmianę. O ile wcześniej nie zginie z rąk swoich tajemniczych mocodawców lub nie zostanie ujawniony przez głodne sensacji media.

Jeśli ktoś śledzi uważnie poczynania Penna, to zapewne odnotował, że już w 2016 roku ukazał się audiobook pod takim samym tytułem, jak powieść. Wtedy jednak historia była krótsza, a hollywoodzki aktor nie przyznawał się do tego, że jest jej autorem (a jedynie, że czytał tekst). W opisie widniało nazwisko niejakiego Pappy’ego Pariaha, który był rówieśnikiem Penna. Aktor twierdził, że poznał go w barze w Key West w 1979 roku. Teraz dopiero dowiadujemy się, że wspomniane dziełko to jednak była sprawka Penna.

Skąd więc pomysł na to, żeby zrobić z tej historii powieść? „Jak tylko skończyłem czytać tego krótkiego audiobooka, zrozumiałem, że jedynie podrapałem powierzchnię historii, którą chciałem opowiedzieć. Rozszerzenie tego pierwotnego pomysłu w pełnoprawną powieść było ekscytującym wyzwaniem” ? napisał w oświadczeniu Sean Penn.

Czy aktorowi uda się odnieść sukces na miarę Toma Hanksa i jego zbioru opowiadań „Kolekcja nietypowych zdarzeń”? Przekonamy się już w przyszłym roku. Światowa premiera książki Seana Penna zapowiedziana jest na marzec 2018.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy