banner ad

Samuel Beckett – szpieg Jej Królewskiej Mości?

20 sierpnia 2014

beckett-agentem
Biograf pisarza, James Knowlson, uchylił rąbka tajemnicy otaczającej współpracę Samuela Becketta z brytyjskim wywiadem.

Przez wiele lat jedynie najbliżsi przyjaciele i rodzina wiedziała, że w czasie II wojny światowej pisarz należał do „Glorii SMH”, działającej w Paryżu komórki brytyjskiego Kierownictwa Operacji Specjalnych. Doświadczenie z okupowanej przez Niemców Francji i los francuskich Żydów, wśród których znaleźli się przyjaciele Becketta, sprawiły, że pisarz, choć był obywatelem zachowującej w konflikcie neutralność Irlandii, przyłączył się do grupy w 1941 roku i działał w niej do ucieczki z Paryża przed Gestapo w 1942 roku.

Beckett pełnił w komórce funkcję łącznika i tłumacza tajnych raportów wysyłanych do Londynu. Przez cały czas działalności „Gloria SMH” zmagała się nie tylko z niebezpieczeństwami wojny, ale także z brakiem zaplecza finansowego i problemami komunikacyjnymi. Konspiratorzy nie posiadali własnego nadajnika i w kontaktach z Londynem musieli korzystać z pomocy komórek belgijskich i polskich.

Poza kręgiem najbliższych przyjaciół Beckett nie wiedział wiele o pozostałych członkach „Glorii SMH”, ale mimo głębokiej konspiracji i ostrożności w sierpniu 1942 roku Gestapo aresztowało część należących do komórki osób. Konspiratorzy byli ofiarami zdrady katolickiego księdza Roberta Alescha, który zapisał się w historii czarnymi literami, wydając dla korzyści majątkowej wielu członków francuskiego ruchu oporu. Beckettowi i jego przyszłej żonie Suzanne udało się zbiec z Paryża w ostatniej chwili. Uciekając przed Gestapo, przez kilka tygodni ukrywali się u swoich znajomych, w tym w domu pisarki Nathalie Sarraute.

Za swoje zasługi autor „Czekając na Godota” został odznaczony przez rząd francuski Krzyżem Wojennym i Medalem Wdzięczności Francuzów. „Po prostu nie mogłeś stać z boku z założonymi rękami” ? tak Beckett wytłumaczył swoją postawę biografowi Jamesowi Knowlsonowi.

[ks]
źródło: The Independent

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy