Same kobiety na liście nominowanych do Nagrody Conrada za najlepszy debiut

1 października 2020

Kapituła Nagrody Conrada poszła w ślady drugiego polskiego wyróżnienia przyznawanego za debiut, Nagrody Gombrowicza, i w gronie tegorocznych nominowanych umieściła jedynie autorki. O tym, która z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy wspólnie z jurorami.

„W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle!” – powiedział Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Podobieństwo w wyborze dokonanym przez jurorów Nagrody Conrada i Gombrowicza nie dotyczy jedynie płci nominowanych, ale również tytułów. Trzy z pięciu wskazanych książek powtarzają się na obydwu listach. Również trzy figurowały wśród nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.

W gronie nominowanych do Nagrody Conrada 2020 znalazły się:

  • Dorota Brauntsch „Domy bezdomne”, wyd. Dowody na Istnienie,
  • Joanna Gierak-Onoszko „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie,
  • Barbara Klicka „Zdrój”, wyd. W.A.B.,
  • Dorota Kotas „Pustostany”, wyd. Niebieska Studnia,
  • Urszula Zajączkowska „Patyki, badyle”, wyd. Marginesy.

Pierwsza z nominowanych – Dorota Brauntsch – to absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duńskiej Szkoły Mediów i Dziennikarstwa w Aarhus. Jej debiutanckie „Domy bezdomne” zostały nominowane w konkursie na najlepszą książkę reporterską 2019 roku na V Festiwalu Reportażu w Lublinie. Z kolei Joanna Gierak-Onoszko jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. „27 śmierci Toby’ego Obeda” to owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Książka została nominowana do wielu nagród, m.in. znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Trzecia nominowana – Barbara Klicka – to poetka, autorka dramatów, scenarzystka, animatorka kultury i redaktorka. W 2019 roku ukazała się jej debiutancka powieść „Zdrój”, za którą była nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Natomiast Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Za swoją debiutancką powieść „Pustostany” otrzymała Gdyńską Kostkę Literacką.

Ostatnia z nominowanych – Urszula Zajączkowska – to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, a także adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W 2019 ukazała się jej książka „Patyki, badyle” nominowana do Paszportu „Polityki” i wyróżniona pod koniec sierpnia Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „esej”.

Nominowane autorki wskazała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Ostatecznego wyboru zwyciężczyni dokonają jurorzy oraz czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej (głosy można oddawać do 24 października). Zdobywczyni wyróżnienia otrzyma 30 tysięcy złotych, zostanie też nagrodzona miesięcznym pobytem rezydencjalnym w Krakowie oraz kampanią promocyjną zwycięskiej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Laureatkę poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 25 października w ramach Festiwalu Conrada.

„Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, prezentując książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Tym bardziej cieszy, że otrzymaliśmy ponad 70 zgłoszeń do tegorocznej edycji nagrody” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Dotychczasowi laureaci nagrody – a w zasadzie laureatki, bo jak na razie wygrały ją tylko panie – to: Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka”, Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem”, Anna Cieplak za „Ma być czysto”, Weronika Gogola za książkę „Po trochu” i Olga Hund za „Psy ras drobnych”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy