Salman Rushdie, Quentin Blake, Ian Rankin i Marina Warner zostali odznaczeni przez brytyjską królową

6 czerwca 2022

Z okazji obchodzonego w Wielkiej Brytanii platynowego jubileuszu swych rządów królowa Elżbieta II odznaczyła cztery osoby związane ze światem literatury – pisarzy: Salmana Rushdiego, Iana Rankina i Marinę Warner oraz ilustratora Quentina Blake’a.

Salman Rushdie, który tytuł szlachecki posiada od 2007 roku, tym razem otrzymał Order Towarzyszy Honoru za szczególne osiągnięcia w dziedzinie literatury. Tego samego zaszczytu dostąpili ilustrator Quentin Blake oraz historyczka i powieściopisarka Marina Warner. Skład orderu, ustanowionego w 1917 roku przez króla Jerzego V, jest limitowany. W gronie żyjących posiadaczy tego wyróżnienia może znajdować się maksymalnie 65 obywateli Wspólnoty Narodów (w tym 45 Brytyjczyków).

Jak podkreślił 74-letni Rushdie, przyznanie mu orderu potraktował jako niezwykły honor. „To zaszczyt znaleźć się w tak znakomitym towarzystwie, zarówno tym z przeszłości, jak i obecnym” – powiedział.

Z kolei 89-letni Quentin Blake, który również posiada szlachecki tytuł, oświadczył, że dzięki orderowi ​​przystąpi do realizacji nowych projektów ze „wznowionym wysiłkiem i entuzjazmem”. „Oczywiście to ogromny przywilej, ale jest to też dla mnie coś szczególnego, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych nagród to nie tylko medal, który na tobie przypinają. On z jednej strony jest przyznawany w uznaniu za to, co się zrobiło wcześniej, ale z drugiej oznacza wyczekiwanie na to, co zamierza się dokonać w przyszłości” – dodał rysownik znany m.in. z ilustracji do książek Roalda Dahla.

Twórca serii kryminalnej o śledczym Johnie Rebusie Ian Ranking za swoje zasługi dla literatury i dobroczynność otrzymał odznakę Rycerza Kawalera. Od tej pory i jemu przysługuje dożywotni tytuł honorowy „Sir”.

„To niesamowite zostać uhonorowanym w ten sposób, gdy świętujemy platynowy jubileusz Jej Królewskiej Mości. Może to nie ułatwi napisania mojej następnej książki, ale cieszy mnie, że jestem doceniany zarówno za moje kryminały, jak i działalność charytatywną” – powiedział Rankin. „Nie jestem pewien, co by o tym pomyślał inspektor John Rebus – prawie na pewno przestrzegłby, żeby nie uderzyło mi do głowy. Zrobię, co w mojej mocy, nalewając szklankę czegoś orzeźwiającego” – dodał.

Czterodniowe uroczystości z okazji 70-lecia zasiadania na tronie przez Elżbietę II, które odbyły się w dniach od 2 do 5 czerwca, miały jeszcze jeden bardzo zabawny literacki akcent. Wprawdzie 96-letnia królowa nie brała osobiście udziału w sobotnim koncercie z uwagi na – jak tłumaczy pałac – „epizodyczne problemy z mobilnością”, jednak przygotowała dla Brytyjczyków krótki film wideo. Można na nim zobaczyć, jak spotyka się na popołudniową herbatkę z Misiem Paddingtonem.

Spotkanie przebiega pod znakiem gaf, które popełnia bohater książek Michaela Bonda. Królowa przyjmuje zachowanie swojego gościa z niewzruszoną cierpliwością, a przy okazji wyjawia mu, oczywiście z przymrużeniem oka, gdzie zawsze trzyma kanapkę na wypadek, gdyby zgłodniała. Herbatkę kończą, wybijając wspólnie łyżeczkami o filiżanki rytm „We Will Rock You” Queen.

Królowa Elżbieta II zasiadła na tronie ​​w 1952 roku w wieku 25 lat. Stało się to po śmierci jej ojca, króla Jerzego VI. Jest najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów. Poprzednią rekordzistką była jej praprababka, królowa Wiktoria, która rządziła przez około 64 lata.

Królowa Elżbieta II jest też trzecią najdłużej rządzącą monarchinią na świecie, przynajmniej we współczesnej historii. Rekordzistą jest francuski król Ludwik XIV, który rządził jako monarcha absolutny przez około 72 lata, począwszy od wstąpienia na tron w wieku 4 lat. Po Ludwiku XIV kolejnym najdłużej panującym władcą jest król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, który zasiadał na tronie przez ok. 70 lat.

[am]
fot. (1) Asia Society/Flickr, (2) Tate, (3) Dan Welldon, (4) Taylor Herring/Flickr

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy