Salman Rushdie przypadkowo udostępnił swe oceny cudzych książek na Goodreads

8 kwietnia 2015

salman-rushdie-na-goodreads
Pisarz Salman Rushdie wywołał niemałe poruszenie wśród czytelników, kiedy okazało się, że oceny, jakie wystawia książkom na portalu Goodreads, widzą wszyscy obserwujący jego profil.

Emocje nie byłoby może aż tak duże, gdyby nie surowe oceny wystawione przez Rushdiego uznanym pisarzom. Autor „Szatańskich wersetów” dał Kinglesyowi Amisowi za „Jima Szczęściarza” tylko jedną gwiazdkę w pięciostopniowej skali ocen. „Zabić drozda” Harper Lee otrzymała trzy gwiazdy. Podobną ocenę za powieść „Forsa” dostał Martin Amis, syn Kingsleya i przyjaciel Rushdiego. Najlepiej ocenione zostały powieści „Dom pana Biswasa” V. S. Naipaula, „Psi żołd” Roberta Stone?a, „Złota czara” Henry?ego Jamesa, „Wielki Gatsby” F. Scotta Fitzgeralda oraz „Garść prochu” Evelyna Waugha.

Czyżby po raz kolejny sprawdzało się powiedzenie, że najgorszym krytykiem pisarza jest drugi pisarz? „Cóż, nie lubię twórczości Kingleya Amisa i tyle. Nie muszę wyjaśniać ani uzasadniać. To dozwolone” ? skomentował Rushdie, dodając, żeby nie traktować jego ocen zbyt poważnie. „Jestem czasami tak niezdarny w tym nowym świecie mediów społecznościowych. Myślałem, że te rankingi są prywatne, zrobione po to, by przekazać portalowi, jakie książki ma mi rekomendować, a jakich nie. Okazuje się, że to jest publiczne. Głupek ze mnie”.

[aw]
źródło: The Telegraph
fot. Kiersten Chou

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy