Sally Rooney napisała trzecią powieść. Światowa premiera we wrześniu 2021 roku

13 stycznia 2021

We wrześniu w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych ukaże się nowa powieść Sally Rooney, pierwsza od czasu wydania bestsellerowych „Normalnych ludzi”. „Beautiful World, Where Are You” (z ang. „Piękny świecie, gdzie jesteś”) to historia czterech młodych osób, które mierzą się z miłością, przyjaźnią i seksem. Na polski przekład będziemy musieli trochę poczekać, ale już w lutym przeczytamy debiut autorki – „Rozmowy z przyjaciółmi”.

W ostatnim czasie Sally Rooney stała się fenomenem literackim na całym świecie. Jej druga powieść, „Normalni ludzie” z 2018 roku, zdobyła nominację do Nagrody Bookera i doczekała się ekranizacji w postaci serialu telewizyjnego. Wiele osób wypatrywało więc z niecierpliwością kolejnej książki pisarki. Po trzech latach pracy Rooney ogłosiła wydanie nowej powieści – „Beautiful World, Where Are You”.

Fabuła zapowiadanej książki podąża za Alice i Eileen, dwudziestokilkuletnimi przyjaciółkami, które znajdują się w bardzo odmiennych momentach swojego życia. Młoda powieściopisarka Alice spotyka Felixa pracującego w magazynie dystrybucyjnym. Dziewczyna prosi go, by pojechał z nią do Rzymu. Tymczasem w Dublinie Eileen dochodzi do siebie po rozstaniu i zaczyna flirtować z Simonem, którego zna z dzieciństwa.

Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi, ale życie ich dopada. Pożądają siebie nawzajem, okłamują, wchodzą w związki i rozstają, uprawiają seks, martwią się o seks, a także o swoje przyjaźnie i świat, w którym żyją. Czy znajdą sposób, by uwierzyć w tytułowy piękny świat?

Podobnie jak w poprzednich powieściach Rooney, znaczna część relacji między głównymi bohaterkami podtrzymywana będzie korespondencyjnie. Alice i Eileen będę wymieniały się e-mailami o sztuce, przyjaźni, otaczającym ich świecie i skomplikowanych związkach rozwijających się w ich własnym życiu. Będą wspominać, że chcą się wkrótce znowu zobaczyć. Ale co się stanie, kiedy do spotkania dojdzie?

Alex Bowler, wydawca w oficynie Faber & Faber, która opublikuje „Beautiful World, Where Are You” w Wielkiej Brytanii, mówi, że „książka skrzy się inteligencją, empatią i pięknem”, wciągając czytelników w „wewnętrzne życie postaci o błyskotliwych umysłach i zbolałych sercach”.

Światowa premiera „Beautiful World, Where Are You” zapowiedziana jest na 7 września 2021 roku. Polski przekład ukaże się z pewnością w późniejszym terminie. Ale już 24 lutego Wydawnictwo W.A.B. opublikuje debiutancką powieść pisarski, „Rozmowy z przyjaciółmi”, której okładkę możecie zobaczyć poniżej.

[am]
fot. Chris Boland / Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy