Rzeczy z garderoby Gabriela Garcíi Márqueza i jego żony trafią na domową wyprzedaż

18 października 2021

Ponad 400 sztuk odzieży i akcesoriów z garderoby Gabriela Garcíi Márqueza i jego żony Mercedes Barchy zostanie wystawionych na sprzedaż. Wydarzenie odbędzie się w domu pisarza w południowym Meksyku. Dochód ze sprzedaży kolekcji pójdzie na cele charytatywne.

Gabriel García Márquez i Mercedes Barcha nie rozmawiali z mediami o swoich ubraniach, chociaż oboje bardzo skrupulatnie dobierali stroje. Znakiem rozpoznawczym pisarza były tweedowe marynarki, a jego żony – bluzki i marynarki. W środę 20 października te elementy odzieży, a także koszule, sukienki, płaszcze, torebki, buty i krawaty trafią na domową wyprzedaż.

„Gabo miał ulubionych krawców i ulubionych projektantów” – powiedziała wnuczka Márqueza, Emilia García Elizondo. Jak dodała, ​​na niektórych ubraniach, które będzie można kupić, znajdują się jeszcze ślady jego pisarskiej aktywności. „W kieszeni jednej z marynarek był pisak, którym podpisywał swoje książki. Na innej znajduje się plama od atramentu” – wylicza.

Emilia García Elizondo przygotowuje rzeczy na wyprzedaż.

Pomysł wyprzedaży zrodził się podczas przeglądania szaf pełnych ubrań pozostawionych po śmierci przez Gabo i Mercedes. Gdy członkowie rodziny wybrali już to, co chcieli zatrzymać na pamiątkę, okazało się, że wciąż jest jeszcze wiele odzieży. Nikt nie miał pojęcia, co z nią zrobić. Wpierw pomyślano o aukcji, ale ostatecznie stwierdzono, że najlepszym rozwiązaniem będzie zaprosić ludzi do domu, by mogli na miejscu obejrzeć i kupić, co im się spodoba.

Warto jednak podkreślić, że najważniejsze stroje, jak ten, który Mercedes miała na sobie podczas wręczania Gabo literackiej Nagrody Nobla w 1982 roku, nie trafią na sprzedaż, lecz zostaną wystawione w formie eksponatu w domu, gdzie ma powstać centrum kulturalne (ubiór Márqueza z tej samej ceremonii przekazano w 2003 roku do Muzeum Narodowego Kolumbii).

Emilia García Elizondo w gabinecie dziadka.

Emilia García Elizondo brała udział w selekcji rzeczy na sprzedaż. Ostatecznego wyboru i wyceny dokonała jej przyjaciółka, stylistka Regina Hernández. Cały dochód ma zostać przekazany na rzecz Fundacji FISANIM, która pomaga dzieciom z rdzennych społeczności w południowym Meksyku. Na czele tej organizacji stoi była aktorka Ofelia Medina, która należała do przyjaciół Marquezów. Niestety wyprzedaż domowa organizowana jest jedynie dla niewielkiej, uprzywilejowanej grupy osób. Będą w niej mogli wziąć udział wyłącznie bliscy znajomi rodziny.

Akcja zapowiada otwarcie centrum kulturalnego, które ma funkcjonować w domu Gabo i Mercedes. Choć data oficjalnego uruchomienia ośrodka nie jest jeszcze znana, rodzina planuje, by odbywały się tam wydarzenia, rozmowy, wywiady czy warsztaty.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy