banner ad

Rząd Stanów Zjednoczonych rozważa wprowadzenie sankcji na irańskie organizacje i osoby zachęcające do wykonania wyroku śmierci na Salmanie Rushdiem

19 września 2022

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa wprowadzenie sankcji wymierzonych w irańskie organizacje, podmioty i urzędników zachęcających do ataków na Salmana Rushdiego. Jak donosi „Wall Street Journal”, władze uważają, że to wyznaczona za zabicie pisarza nagroda była przyczyną napadu, do którego doszło pod koniec ubiegłego miesiąca.

Według gazety żadna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale osoby zaznajomione z tą sprawą ujawniły, że Biały Dom myśli o ograniczeniu dostępu irańskich podmiotów do globalnego systemu finansowego. Chce w ten sposób ukarać te organizacje i osoby za zachęcanie do zamachu na Rushdiego.

Po tym, jak w 1989 roku ajatollah Chomejni wydał fatwę wzywającą „wszystkich odważnych muzułmanów” do zabicia pisarza oraz osób, które przyczyniły się do wydania jego powieści „Szatańskie wersety”, irańska organizacja religijna 15 Khordad Foundation wyznaczyła za głowę Rushdiego cenę 2,5 miliona dolarów, którą później podniesiono do 3,3 miliona dolarów, natomiast 40 irańskich mediów państwowych wspólnie zaoferowało dodatkowe 600 tysięcy dolarów nagrody. Z kolei Stowarzyszenie Uniwersytetu Hezbollahu przekazało, że jest gotowe przeznaczyć na ten cel ponad 300 tysięcy dolarów. Zdaniem USA tego typu nagrody pieniężne motywują ataki.

Kilka dni po napaści na pisarza sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone „wykorzystają wszelkie odpowiednie narzędzia”, aby Iran poniósł odpowiedzialność. „Irańskie instytucje państwowe od pokoleń podżegają do przemocy wobec Rushdiego, a tamtejsze państwowe media ostatnio radowały się z zamachu na jego życie” – skomentował.

12 sierpnia Salman Rushdie został wielokrotnie dźgnięty nożem w trakcie wydarzenia literackiego, którego był gościem. Napaści dopuścił się 24-letni Hadi Matar, który został zatrzymany i trafił do aresztu bez możliwości wyjścia za kaucją. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy