banner ad

Ryba złowiona przez Hemingwaya wymaga odrestaurowania

14 września 2015

ryba-hemingwaya
Ponad 3,5-metrowy marlin, którego Ernest Hemingway złowił w latach trzydziestych na Bahamach, wymaga odrestaurowania. Prace zostaną wykonane jesienią tego roku w muzeum im. L. C. Batesa, gdzie ryba znajduje się na wystawie od ponad pół wieku.

Jak się okazuje, każda pamiątka po wielkim pisarzu może stanowić dla muzeum cenną atrakcję. Tak też jest z marlinem złowionym w 1935 roku przez Ernesta Hemingwaya w pobliżu wysp Bimini. Wypchana ryba od połowy lat 50. ubiegłego wieku wisi w sekcji oceanicznej w muzeum znajdującym się na terenie campusu szkoły Good Will-Hinckley w stanie Maine (choć do końca nie wiadomo, w jaki sposób trafiła do zbiorów).

W ostatnich latach wypchanego marlina poważnie nadgryzł ząb czasu. Widać to szczególnie wokół pyska ? w wielu miejscach skóra jest popękana, a niektóre jej fragmenty zupełnie odpadły. Zadaniem konserwatora będzie odklejenie skóry i wyjęcie resztek tłuszczu wokół żeber, którego nie usunął dokładnie wypychacz, a następnie przywrócenie rybie Hemingwaya pierwotnego wyglądu.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy