banner ad

Ruszył nabór do Mistrzowskiej Szkoły Poezji. Kurs będzie odbywał się online i mogą z niego skorzystać wszyscy

19 sierpnia 2021

Biblioteka internetowa Wolne Lektury otwiera nabór do Mistrzowskiej Szkoły Poezji. Będzie to 3-miesięczny kurs online dla miłośników poezji i początkujących twórców. Wśród wykładowców znajdą się m.in. Justyna Bargielska, Grzegorz Uzdański, Jerzy Jarniewicz i Piotr Śliwiński.

Na kurs Mistrzowska Szkoła Poezji złoży się 48 wykładów prowadzonych przez cenione postaci życia literackiego i autorytety akademickie z różnych uniwersytetów w Polsce. Autorskie wykłady i warsztaty będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez internet, co umożliwi udział osób mieszkających poza Warszawą. W kursie może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.

Szkoła będzie łączyć teorię z praktyką pisania. Ma na celu poszerzenie czytelniczego oraz pisarskiego warsztatu kursantów. „Uczestnicząc w spotkaniach, dowiecie się między innymi, dlaczego warto pamiętać o Janie Kochanowskim, czytając wiersze dotyczące kolonizacji Marsa, w jaki sposób zmiana akcentu może symbolizować bunt oraz jak rymować, aby prawie nikt nie zauważył, że rymujecie” – mówi mgr Łukasz Żurek, który właśnie obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, a w Szkole Poezji Wolnych Lektur poprowadzi 12-tygodniowy cykl zajęć z poetyki pt. „Z lewej równo, z prawej poszarpane. Nauka o wierszu”.

Z kolei Grzegorz Uzdański, pisarz, poeta i improwizator, autor powieści „Zaraz będzie po wszystkim” i twórca popularnego fanpage’a Nowe wiersze sławnych poetów, zaznajomi uczestników między innymi z parodią i pastiszem. „Postaramy się zobaczyć w wierszach echa poprzedników i poprzedniczek i wydobyć z poezji jak najwięcej znaczeń. Zderzymy ze sobą odmienne strategie poetyckie i pomyślimy, co by było, gdyby niektóre znane wiersze napisać w zupełnie innym stylu” – wyjaśnia, zapowiadając swój cykl wykładów.

„W Polsce pisaniem szeroko rozumianej poezji – od hip-hopu, przez okolicznościowe wiersze, aż po awangardowe poszukiwania – zajmuje się aktywnie pewnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a próby poetyckie na jakimś etapie życia są doświadczeniem kilkuset tysięcy. Popularne ostatnio szkoły pisania zajmują się głównie prozą. Szkoła Poezji Wolnych Lektur wypełnia dość istotną lukę edukacyjną” – mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji, działacz na rzecz wolnej kultury i poeta.

Wszystkie wykłady Mistrzowskiej Szkoły Poezji będą dostępne jako nagrania bezpłatnie w internecie, bez konieczności rejestracji. Natomiast warunkiem uczestnictwa w zajęciach na żywo, podczas realizacji nagrań, wraz z możliwością zadawania wykładowcom pytań, jest rejestracja w Towarzystwie Przyjaciół Wolnych Lektur i zadeklarowanie dobrowolnej, comiesięcznej darowizny na rzecz rozwoju Wolnych Lektur w wybranej przez uczestnika wysokości. Uczestnikom zajęć na żywo zostaną też wystawione dyplomy. Formularz rejestracyjny dla chętnych znajduje się tutaj.

W ramach projektu powstanie 48 godzin lekcji online, które będzie można obejrzeć w dowolnym miejscu i czasie, i które będą mogły posłużyć nie tylko pasjonatom poezji i jej twórcom, lecz także wspomóc nauczycieli i uczniów w edukacji szkolnej.

Biblioteka internetowa Wolne Lektury działa od 2007 roku i ma w swoich zasobach ponad 5700 utworów udostępnionych legalnie i bezpłatnie. Oprócz szeroko rozumianej klasyki literatury można tu znaleźć także tomiki wierszy poetów młodszego i starszego pokolenia.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy