banner ad

Rozpoczęto nabór książek do 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia

31 grudnia 2021

Ruszyły zgłoszenia do kolejnej, 17. już edycji Nagrody Literackiej Gdynia. O Kostki Literackie powalczą autorzy publikacji wydanych w mijającym roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia w czterech kategoriach.

Jak przypomina Urząd Miasta Gdyni, Kostki Literackie to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w kraju. Co roku w konkursie walczy kilkuset autorów w czterech kategoriach: proza, poezja, esej i przekład na język polski. Laureaci otrzymują statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 50 tysięcy złotych.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłosił właśnie 17. edycję nagrody. Kto tym razem zostanie jej laureatem? O tym przekonamy się jesienią. Póki co trwa etap zgłoszeń. Książki nadsyłać można w terminie do 31 stycznia 2022 roku. Pozycje muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2021 roku.

Zgłoszenia mogą przesyłać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także: wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim. Propozycje należy kierować do sekretarza kapituły – Natalii Gromow na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Świętojańska 141-143, 81-401 Gdynia z dopiskiem „Nagroda Literacka Gdynia”. Dodatkowe informacje uzyskać można telefonicznie pod numerem: 58 688 85 61 lub pisząc na adres mailowy: n.gromow@bibliotekagdynia.pl.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia przez prezydenta Wojciecha Szczurka w 2006 roku w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Jest przyznawana autorom najlepszych książek wydanych w minionym roku. Nagroda nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem „Gdyni” przyznawane są nie tylko Kostki Literackie, ale też organizowane liczne przedsięwzięcia, jak choćby festiwal Miasto Słowa.

W mijającym roku konkurs odbył się po raz szesnasty. Nagrodę Literacką Gdynia otrzymali: eseistka Joanna Krakowska za „Odmieńczą rewolucję. Performans na cudzej ziemi”, poetka Natalia Malek za tom „Karapaks”, prozaik Waldemar Bawołek za oniryczną opowieść pt. „Pomarli” oraz tłumaczka Magdy Heydel, która podjęła się przekładu opowiadań Katherine Mansfield. Autorów najlepszych książek wydanych w ubiegłym roku ogłoszono w sierpniu podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji. Laureatów wyłoniono spośród 517 nadesłanych tytułów.

Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń i regulamin znaleźć można na stronie nagrody.

[am]
fot. Anna Rezulak/Nagroda_Literacka_Gdynia

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy