Rosyjskie wojsko przejmuje i niszczy na okupowanych terenach ukraińską literaturę i podręczniki historii

28 marca 2022

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że na okupowanych tymczasowo przez wojsko rosyjskie terytoriach obwodu ługańskiego, donieckiego, czernihowskiego i sumskiego żołnierze rozpoczęli w bibliotekach konfiskowanie ukraińskiej literatury historycznej i beletrystycznej, która nie jest zgodna z kremlowską propagandą.

W działanie te zaangażowane mają być rosyjskie jednostki „żandarmerii wojskowej”, które obecnie – jak podkreśla ukraiński wywiad wojskowy – zajmują się represją, ale też pełnią tzw. „funkcje ideologiczne”.

Na celowniku znalazły się głównie książki o historii ukraińskich Majdanów, strefie konfrontacji rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie oraz historii ukraińskich walk wyzwoleńczych. Do literatury „ekstremistycznej” zaliczono zarówno szkolne podręczniki do historii, książki naukowe, jak i popularną literaturę historyczną.

Wojsko rosyjskie ma mieć całą listę zakazanych nazwisk. Znajdują się na niej: Mazepa, Petlura, Bandera, Szuchewycz i Czornowił. W kilku miastach (Kreminna, Rubiżne, Grodno) zdarzyły się przypadki konfiskaty książki „Sprawa Wasyla Stusa” Wachtanga Kipianiego, która opisuje życie, walkę z komunistycznym systemem i śmierć wybitnego ukraińskiego poety i dysydenta Wasyla Stusa.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zilustrowało informację zdjęciem książek palonych w Niemczech przez nazistów.

[am]
fot. Nikola Skuridin/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy