banner ad

Richard Flanagan laureatem Nagrody Bookera 2014

15 października 2014

nagroda-bookera-2014-flanagan
Australijski pisarz Richard Flanagan został laureatem Man Booker Prize 2014, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej przyznawanej autorom anglojęzycznym za najlepszą powieść minionego roku. Nagrodzone dzieło nosi tytuł „The Narrow Road to the Deep North” (z ang. „Wąska droga na głęboką północ”).

Urodzony w Tasmanii Flanagan jest trzecim w historii australijskim pisarzem, który zdobył nagrodę Bookera. Udało mu się to pomimo tego, że w tym roku rywalizacja była bardziej zacięta, bowiem o laur mogli ubiegać się wszyscy autorzy anglojęzyczni, również ci amerykańscy. W Polsce mieliśmy dotąd okazję przeczytać tylko jedną powieść autora, wydaną w 2004 roku „Williama Goulda księgę ryb”, której akcja rozgrywa się w latach 20. XIX wieku w kolonii karnej na jednej z wysepek Tasmanii.

The_Narrow_Road_ToNagrodzona Bookerem książka także zabiera nas w przeszłość, ale nieco bliższą. „The Narrow Road to the Deep North” opowiada o przeżyciach australijskiego chirurga Dorrigo Evansa, który przebywa w japońskim obozie jenieckim na trasie budowy niesławnej kolej śmierci łączącej Birmę z Tajlandią. W trudach wspomina wciąż romans z żoną swojego wuja, jaki przeżył dwa lata wcześniej. Jego życie to codzienna walka, aby uchronić ludzi, którzy znajdują się pod jego dowództwem, od głodu, chorób i pobicia. Pewnego dnia Evans otrzymuje list, który zmienia jego życie na zawsze.

„The Narrow Road to the Deep North” zainspirowana została losami ojca pisarza, który sam był jednym z ocalałych przy budowie kolei śmierci. Zmarł ponoć tego samego dnia, kiedy książka została ukończona. Jurorzy Bookera określili dzieło jako „wstrząsającą opowieść o kosztach wojny, jakie ponoszą wszyscy, którzy są w nią uwikłani”. Książka stawia pytania o sens heroizmu, odsłania, co motywuje akty skrajnego okrucieństwa, i pokazuje, że sprawcy mogą być takimi samymi ofiarami, jak ci, których gnębią.

Nazwisko laureata nagrody ogłoszono we wtorek 14 września podczas uroczystej kolacji w londyńskim Guildhall. Richard Flanagan otrzymał statuetkę oraz czek na 50 tysięcy funtów.

Nagroda Bookera (Man Booker Prize) to najważniejsza brytyjska nagroda literacka przyznawana co roku za najlepszą powieść wydaną w języku angielskim. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Iris Murdoch, William Golding, Graham Swift, J.M. Coetzee, Kingsley Amis, Margaret Atwood i Julian Barnes. W 2013 roku nagrodę otrzymała 28-letnia Eleanor Catton za powieść „Wszystko, co lśni”. Ta najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem w tym tygodniu ma w Polsce swoją premierę dzięki Wydawnictwu Literackiemu.

[am]
fot. Janie Airey/The Man Booker Prize

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy