Richard Corben laureatem Grand Prix festiwalu komiksowego w Angoul?me

25 stycznia 2018


Amerykański rysownik Richard Corben został laureatem Grand Prix ? Wielkiej Nagrody miasta Angoul?me przyznawanej za całokształt twórczości podczas największego festiwalu komiksowego w Europie organizowanego co roku we Francji. Prestiżowe wyróżnienie oznacza, że autor będzie również przewodniczył przyszłorocznej edycji imprezy.

Podobnie jak nagrodzeni wcześniej Art Spiegelman (2011 rok) i Bill Watterson (2014 rok) tegoroczny laureat uchodzi za ikonę amerykańskiego komiksu niezależnego. Jego przerysowany, bujny styl jest natychmiast rozpoznawalny. Zainspirowany twórczością Roberta E. Howarda, Edgara Rice’a Burroughsa i H.P. Lovecrafta najczęściej tworzy opowieści z gatunku horroru, fantasy i halucynacyjnego, psychodelicznego SF. Lawirowanie na granicy dobrego smaku, elementy erotyczne i duża dawka przemocy to znaki rozpoznawcze Corbena. „Richard Mozart Corben wylądował wśród nas jak pozaziemski szczyt. Usadowiony od długiego czasu na ruchomym i barwnym polu planetarnego komiksu, dziwny monolit, wzniosły gość, samotna zagadka” ? mówił o nim Jean Giraud, znany też jako Moebius.

Corben karierę zaczynał w latach 60. jako profesjonalny animator, by wkrótce zrezygnować z tego na rzecz tworzenia undergroundowych komiksów, takich jak „Grim Wit”, „Slow Death”, „Skull”, „Rowlf” czy „Fever Dreams”. Największą sławę przyniosła mu współpraca ze słynnym francuskim magazynem „Métal Hurlant” (a także jego amerykańską wersją „Heavy Metal” i niemiecką „Schwermetall”). To tam publikował serię „Den” opowiadającą o zakompleksionym, chudym nerdzie, który przedostaje się do innego świata („Neverwhere”), gdzie przybiera postać muskularnego mężczyzny obdarzonego imponującym przyrodzeniem. Ten ostatni fakt nie mógł umknąć uwagi czytelników i czytelniczek, ponieważ bohater występował nago, więc bardzo często widać było jego penisa.

W 1986 roku Corben założył wydawnictwo Fantagor Press, gdzie publikował własne tytuły, ale wycofał się z interesu w 1994 r., kiedy rynek komiksowy się skurczył. Zaczął chętniej współpracować z wydawcami głównonurtowymi. Dla DC stworzył wspólnie z Brianem Azzarellą pięciozeszytową historię z serii „Hellblazer”, dla Marvella powstał m.in. „Banner”, „Cage” i „Punisher: The End”.

Pod szyldem Domu Pomysłów ukazały się również adaptacje klasycznych horrorów Edgara Allana Poego i H.P. Lovecrafta opublikowane w serii „Haunt of Horror”. W imprincie Vertigo Corben wypuścił adaptację „Domu na granicy światów” Williama Hope’a Hodgsona, zaś w Dark Horse ukazały się jego komiksy z Conanem i Hellboyem. W 2005 roku wraz z heavymetalowym wokalistą Robem Zombie oraz Steve’em Nilesem stworzył serię „Bigfoot” wydaną przez IDW Publishing.

Richard Corben pracował również przy projektach niezwiązanych z komiksem. Stworzył okładki płyt m.in. „Bat Out of Hell” Meat Loafa i „Bad for Good” Jima Steinmana. Narysował także plakat do filmu „Upiór z raju” Briana De Palmy oraz okładkę kasety VHS niskobudżetowego horroru „Upiory”. W 2009 roku został laureatem Will Eisner Award za komiks z Hellboyem, a trzy lata później wybrano go do galerii sław Nagrody Eisnera.

W Polsce ukazały się tylko dwa albumy Corbena wydane oryginalnie przez Marvela (oraz pojedyncze zeszyty „Hellboya”):

[am,aw]
fot. Dona Corben

Tematy: , ,

Kategoria: newsy