banner ad

Rekordowe zainteresowanie festiwalem Noc Księgarń w Internecie. Trwa akcja „Książka na telefon” wspierająca lokalne księgarnie

30 października 2020

Tegoroczna edycja Nocy Księgarń spotkała się z rekordowym zainteresowaniem czytelników. Ze względu na pandemię program wirtualny wydarzenia został wydłużony do końca listopada. Nocy Księgarń cały czas towarzyszy także akcja „Książka na telefon”, która zachęca czytelników do wspierania lokalnych księgarń w czasie lockdownu.

Ze względu na pandemię tegoroczna edycja Nocy Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziesiątki gości i 150 wydarzeń transmitowanych przez 100 księgarń z całej Polski sprawiły, że przed ekranami pojawiły się tłumy czytelników. Z raportu Brand24 wynika, że w sumie wzmianki o festiwalu dotarły do 1,5 miliona internautów w social mediach i 6,9 miliona poza mediami społecznościowymi.

Poza spotkaniami autorskimi – m.in. z Katarzyną Nosowską, Zygmuntem Miłoszewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim czy Dorotą Masłowską – bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez księgarnie za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform streamingowych. Wydarzenia internetowe, w tym także retransmisje ze spotkań autorskich czy koncertów, można cały czas oglądać na stronach księgarń oraz na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku.

Mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach. Część uczestników festiwalu skorzystała również z nocnych rabatów, które na czas festiwalu przygotowały księgarnie stacjonarne w całej Polsce.

To jeszcze nie koniec atrakcji. Program wirtualny Nocy Księgarń 2020 został wydłużony do końca listopada. Na ten czas organizatorzy festiwalu wspólnie z wydawcami i księgarniami przygotowali dla czytelników wydarzenia specjalne z okazji Roku Tyrmanda, podcasty, produkcje filmowe, wykłady, retransmisje spotkań autorskich, wystawy, spacerowniki literackie i konkursy. W sumie kilkadziesiąt spotkań z książką.

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii „Książka na telefon”, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.

„Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujesz kupić książki – zamów je w najbliższym czasie w lokalnej księgarni (to najlepszy sposób na wsparcie tych miejsc). Bądźmy razem w tym trudnym czasie – jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup książek, poinformuj o naszej akcji swoich bliskich, przyjaciół, znajomych” – piszą organizatorzy.

Jak zamówić książkę? Wystarczy wybrać księgarnię z listy dostępnej tutaj i skontaktować się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Poinformuj księgarnię, że dzwonisz z akcji „Książka na telefon” – zapytaj o tytuł, którego szukasz, lub poproś księgarzy o rekomendacje (możesz np. poprosić o zdjęcia regałów lub transmisję na żywo z księgarni). Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju.

[am]
fot. Karolina Zajączkowska/Yulia Krivich

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy