Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za 2022 rok

10 lutego 2023

Liczba zgłoszonych książek i komiksów do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za 2022 rok przerosła wszelkie oczekiwania. Na adres stołecznego magistratu spłynęło 859 tytułów, które powalczą o wyróżnienia w pięciu kategoriach: „proza”, „poezja”, „literatura dziecięca”, „komiks i powieść graficzna” oraz „książka o tematyce warszawskiej”.

Dla porównania przypomnijmy, że w ubiegłym roku, gdy nagroda po raz pierwszy przyznawana była w pięciu kategoriach, zgłoszeń było 706, czyli o 153 mniej. Dwa lata temu nabór do konkursu zakończył się na ponad 700 tytułach, a trzy lata temu – na ponad 600.

W tym roku czytelnicy, bibliotekarze, księgarze i wydawcy najchętniej zgłaszali swoje ulubione książki w kategorii „proza” – aż 336. Poza tym nadesłano 247 tomów poezji, 196 książek dla dzieci oraz 51 publikacji o tematyce warszawskiej. W najnowszej kategorii, „komiks i powieść graficzna”, kapituła otrzymała 33 tytuły. W sumie na listę trafiło 859 książek. Co ciekawe, niektóre znalazły się w więcej niż jednej kategorii.

W kolejnym etapie prac kapituła w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz Piotr Sadzik zapozna się z nadesłanymi propozycjami, by spośród nich wskazać po trzy tytuły nominowane w każdej z pięciu kategorii.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. W obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs na najlepsze polskie książki minionego roku, reaktywowany uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-1938, a przerwanej wybuchem II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, zaś ostatnim przed wojną – Leopold Staff.

W 2022 roku stołeczne statuetki otrzymali: Andrzej Stasiuk („proza”), Tomasz Bąk („poezja”), Katarzyna Jackowska-Enemuo i Marianna Sztyma („literatura dziecięca”), Błażej Brzostek („książka o tematyce warszawskiej”), Wanda Hagedorn i Ola Szmida („komiks i powieść graficzna”) oraz Piotr Sommer („warszawski twórca”). W 2023 roku nagroda zostanie wręczona po raz szesnasty.

[am]
fot. UM Warszawa

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy