Rekordowa liczba zgłoszeń do 13. edycji Nagrody Kapuścińskiego za reportaż literacki

27 stycznia 2022

Miasto Stołeczne Warszawa, które jest organizatorem i fundatorem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, poinformowało, że w dotychczasowej historii wyróżnienia nigdy jeszcze nie przesłano tak wielu zgłoszeń, jak w tym roku. Do 13. edycji konkursu napłynęły łącznie 143 książki.

Warszawski magistrat podzielił się statystykami. Dowiadujemy się z nich, że na 143 nadesłane zgłoszenia 104 to książki napisane po polsku, a 39 to tłumaczenia z 9 języków obcych: angielskiego (26), hiszpańskiego (3), szwedzkiego (3), norweskiego (2), portugalskiego (1), włoskiego (1), niemieckiego (1), słowackiego (1) i niderlandzkiego (1). Książki nadesłały 42 wydawnictwa, 1 pozycja została opublikowana własnym nakładem autora.

Spośród tych 143 zgłoszeń w kwietniu jury wyłoni 10 nominowanych reportaży, następnie zostanie wybrana finałowa piątka. Zaś w ostatni weekend maja poznamy zwycięzcę lub zwyciężczynię Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2021 rok.

W 13. edycji wyróżnienia kapituła obraduje w zmienionym składzie. Do przewodniczącej jury, reportażystki Katarzyny Surmiak-Domańskiej, tłumacza i pierwszego agenta literackiego Kapuścińskiego – Williama R. Branda oraz dziennikarki Elżbiety Sawickiej dołączyło dwoje nowych członków: reportażysta i wieloletni korespondent wojenny Wojciech Jagielski oraz Taciana Niadbaj, białoruska poetka i tłumaczka, która stała na czele zdelegalizowanego przez Łukaszenkę Pen Clubu na Białorusi. Funkcję sekretarz nagrody pełni redaktorka i psychoterapeutka Maria Krawczyk.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego honoruje książki reporterskie, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Ma charakter międzynarodowy i przyznawana jest za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku w poprzednim roku. W 12. edycji statuetkę zdobyła amerykańska dziennikarka Jessica Bruder za książkę „Nomadland. W drodze za pracą” (wyd. Czarne).

[am]
fot. i źródło: UM Warszawa

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy