banner ad

Rękopisy pamiętników i listów Papuszy trafiły do gorzowskiej biblioteki. Będą udostępnione badaczom

2 grudnia 2020

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim otrzymała oryginalne rękopisy listów i pamiętników cygańskiej poetki Bronisławy Wajs znanej pod pseudonimem Papusza. Zostaną one zdigitalizowane i udostępnione badaczom.

Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki, dokumenty pochodzą z pierwszego okresu twórczości Papuszy, gdy jej wiersze były dopiero odkrywane. Archiwa obejmują korespondencję z Jerzym Ficowskim, pocztówki, a także pamiętnik poetki.

„To jest blisko 200 stron zapisanych w brulionie oraz zbiór około 130 różnych listów, pism, kopert, widokówek z lat 40 i 50. Głównie są to listy kierowane do pana Jerzego Ficowskiego. Dokumenty są w dobrym stanie, mimo upływu wielu lat są czytelne” – komentuje dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Klimczak.

Listy Papuszy do Jerzego Ficowskiego.

Archiwa pozyskano w wyniku porozumienia podpisanego w 1996 roku pomiędzy Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej w Gorzowie Wielkopolskim, które prowadzi artysta Edward Dębicki, a ówczesnym wojewodą gorzowskim. Od tego czasu dokumenty odkupione od Jerzego Ficowskiego znajdowały się w rękach stowarzyszenia. „Po wielu próbach oraz negocjacjach na temat przejęcia tych dokumentów udało się sfinalizować porozumienie” – powiedział dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej.

Roman Sondej i Sławomir Szenwald prezentują rękopisy poetki.

Sławomir Szenwald, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, powiedział, że pozyskanie pamiątek po Papuszy to „wydarzenie historyczne, o dużym znaczeniu dla kultury polskiej”. Spuścizna najwybitniejszej cygańskiej poetki trafia bowiem w ręce publiczne i będzie udostępniona badaczom. Dokumenty zostaną zdigitalizowane, co pozwoli na zbadanie utworów poprzez wgląd w oryginały, a nie bazowanie wyłącznie na tłumaczeniach. Niewykluczone też, że ukażą się nowe przekłady.

[am]
fot. i źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy