Rękopis „Baśni o wężowym sercu” wystawiony na licytację. Radek Rak i Wydawnictwo Powergraph przekażą zyski na pomoc dzieciom z Ukrainy

14 marca 2022

Radek Rak i Wydawnictwo Powergraph postanowili przyłączyć się do pomocy Ukraińcom zaatakowanym przez Rosję. Na licytację trafił rękopis „Baśni o wężowym sercu”, powieści, która przyniosła autorowi w 2020 roku Nagrodę Literacką Nike. Cała kwota ze sprzedaży przekazana zostanie na Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które wspiera ukraińskie dzieci przybywające do Polski.

Rękopis powieści, która zachwyciła nie tylko krytyków literackich, ale też rzeszę czytelników, stanowi gratkę dla kolekcjonerów. „To jest rękopis 'Baśni o wężowym sercu’, spisany na kolanie w różnych dziwnych miejscach, co widać po stanie kartek. Tekst różni się od wersji finalnej. Brakuje kartki 125 – porwał ją wiatr znad Morza Czarnego i nie oddał. Brakuje również kartki 1 – zniszczył ją czas i złe traktowanie przez autora, zostało tylko parę strzępów. Pierwsza kartka pochodzi z wcześniejszej wersji. Poza tym tekst jest kompletny” – informuje autor.

„Baśń o wężowym sercu” to próba stworzenia na nowo mitologii Galicji. Książka opowiada o Kóbie Szeli, przywódcy chłopskim podczas antyszlacheckich wystąpień chłopów. Bazując na legendach, tych prawdziwych i stworzonych przez siebie, Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Kapituła Nagrody Literackiej Nike nazwała książkę klechdą, która „jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata”. Film na podstawie książki ma nakręcić Michał Gazda.

Prowadzone przez Kasię i Rafała Kosików Wydawnictwo Powergraph, które wspólnie z Radkiem Rakiem przekazało rękopis „Baśni o wężowym sercu” na licytację, już wcześniej zapowiadało, że chce włączyć się w pomoc i „zrobić coś pożytecznego”. Solidarność z Ukrainą okazano również w ten sposób, że oficyna Powergraph zakończyła współpracę z rosyjskimi wydawnictwami.

Radek Rak nie jest pierwszym laureatem Nike, który włączył się w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Wcześniej na podobny krok zdobył się ubiegłoroczny zwycięzca nagrody, Zbigniew Rokita. Pisarz przekazał na ten cel statuetkę za „Kajś”, bo – jak twierdził – „tej książki i tak bez Ukraińców i Ukrainek by nie było”. Dzięki licytacji udało się zdobyć 10 201 złotych dla Polskiej Akcji Humanitarnej na akcję SOS Ukraina.

Rękopis „Baśni o wężowym sercu” można wylicytować na Allegro.

[am]
fot. Powergraph

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy