banner ad

Raport z badań: dzieci więcej czytają na ekranie niż na papierze

20 maja 2013

dzieci czytają z ekranów
Badania przeprowadzone przez angielską organizację charytatywną zajmującą się promocją literatury po raz pierwszy w historii wykazały, że dzieci więcej czytają na komputerach i innych urządzeniach elektronicznych aniżeli tradycyjnych książek, czasopism, gazet i komiksów. Taką tendencję określono jako „potencjalnie szkodliwą”.

Z najnowszego raportu opublikowanego przed czterema dniami przez National Literacy Trust wynika, że:

– 39% dzieci i młodzieży czyta codziennie za pomocą urządzeń elektronicznych, w tym tabletów i czytników, a tylko 28% czyta codziennie materiały drukowane. Liczba dzieci czytających książki elektroniczne w ciągu ostatnich dwóch lat podwoiła się (z 6% do 12%).
– Dzieci preferują czytać na ekranie. Ponad połowa (52%) stwierdziła, że wolałaby raczej czytać na urządzeniach elektronicznych, a tylko jedna trzecia (32%) wolałaby czytać teksty drukowane
– Prawie wszystkie dzieci mają dostęp do komputera w domu, 4 z 10 posiada własne tablety lub smartphone?y, a 3 na 10 nie ma własnego biurka.
– Dziewczęta potencjalnie są znacznie bardziej chętne do czytania materiałów drukowanych niż chłopcy (68% kontra 54%).
– Bardziej prawdopodobne jest też, że to dziewczęta będą czytać na urządzeniach przenośnych, w tym telefonach komórkowych (67% dziewcząt, 60% chłopców), czytnikach (84% dziewcząt, 69% chłopców) i tabletach (70 dziewcząt, 67% chłopców).

Twórcy raportu ostrzegają, że wzrastająca popularność urządzeń elektronicznych wcale nie powinna cieszyć rodziców, gdyż dzieci, które czytają codziennie tylko na ekranie, rzadziej zostają ponadprzeciętnymi czytelnikami niż te, które czytają materiały drukowane (15,5% kontra 26%). Młodzi, którzy czytają tylko na ekranie, wynoszą znacznie mniej przyjemności z lektury (12% kontra 51%), jest również mniej prawdopodobne, że będą mieli swoją ulubioną książkę (59% kontra 77%).

Badania przeprowadzono na grupie 34 910 młodych ludzi w wieku od 8 do 16 lat.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy