banner ad

Raperzy mogą pochwalić się większym zasobem słów niż Szekspir?

15 maja 2014

Szekspir-raper
Nowojorski projektant i specjalista w zakresie baz danych, Matt Daniels, postanowił sprawdzić, jak wypada słownictwo Williama Szekspira na tle współczesnych hip-hopowców. Wyniki poczynionych analiz mogą was zaskoczyć. Twórczość 16 z 85 przebadanych raperów może dowodzić, że posiadają oni większy zasób słów od słynnego brytyjskiego barda.

Uważa się, że Szekspir był pisarzem posiadającym najbogatsze słownictwo. W swoich utworach użył łącznie 28 829 najróżniejszych wyrazów, a znał ich podobno ponad sto tysięcy. Aby sprawdzić, czyje słownictwo jest bardziej zróżnicowane, Daniels przy pomocy analizatora leksykalnego porównał 35 tysięcy słów z wybranych dzieł Szekspira z taką samą liczbą wyrazów zaczerpniętych z tekstów piosenek raperów (żeby uzbierała się podobna liczba słów muzycy musieli nagrać przynajmniej od trzech do pięciu albumów studyjnych i EP-ek).

Wyniki okazały się zaskakujące. Raperzy z Outkast, Wu-Tang Clan, The Roots oraz kilku innych posługiwali się w porównywanych fragmentach bardziej zróżnicowanym słownictwem niż Szekspir, który używał 5170 unikalnych wyrazów. Rekordzistą był Aesop Rock, który może pochwalić się liczbą 7392 unikalnych słów.

Co ciekawe, w zestawieniu niezbyt imponująco wypadli Busta Rhymes i Twista, którzy znani są z bardzo szybkiego rapowania. Jak widać, ilość nie zawsze przekłada się na jakość. Z kolei największe nazwiska w świecie hip-hopu znalazły się w dolnych 20 procentach zestawienia. Lil Wayne, 2Pac, Snoop Dogg, 50 Cent i Kanye West najwyraźniej nie korzystają w swoich utworach ze zbyt wyszukanego słownictwa.

Wprawdzie metodologię Danielsa można potraktować jedynie jako ciekawostkę (trudno porównywać długi objętościowo utwór dramatyczny ze skondensowaną formą tekstów piosenek), warto przyjrzeć się poniższej grafice, na której zestawiono Szekspira z raperami (kliknij w obrazek, żeby powiększyć).

Szekspir-raper2

A oto Aesop Rock, czyli raper posługujący się najbardziej różnorodnym słownictwem, który zgodnie z wyliczeniami Danielsa przewyższa zarówno Szekspira, jak i „Moby Dicka”:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy