Radni Łodzi chcą nazwać skwer imieniem Wiedźmina

23 czerwca 2018


Niedawno literacko-filmowy Skwer Excentryków odsłonięto w Ciechocinku, a już kolejne miasto chce w podobny sposób uczcić pisarza z nim związanego. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak i wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski zaprezentowali projekt uchwały o nadaniu miejskiemu skwerowi imienia popularnej postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego, czyli Wiedźmina.

Wiadomość ogłoszono w czwartek, w dniu 70. urodzin Sapkowskiego. „Zamiast tortu na urodziny mamy skwer. Myślę, że to bardzo dobry prezent dla naszego Honorowego Obywatela Miasta Łodzi Andrzeja Sapkowskiego” ? skomentował przewodniczący Tomasz Kacprzak.

Skwer, który miałby zostać nazwany imieniem Wiedźmina, znajduje się przy pl. Komuny Paryskiej, niedaleko budynku, w którym mieści się Urząd Miasta Łodzi i Urząd Wojewódzki. Radni brali pod uwagę różne lokalizacje, ale zdecydowali się na ten teren, ponieważ często przebywa tam młodzież. Ponadto w okolicy planowana jest gruntowna rewitalizacja. Co ciekawe, w 2014 roku przez kilka miesięcy skwer nosił nazwę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale na skutek obywatelskiego projektu podpisanego przez 7 tysięcy łodzian uchwałę uchylono.

Czy tym razem skwer otrzyma nazwę? Przekonamy się już w wakacje. Projekt uchwały trafi pod głosowanie na sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się na początku lipca. Inicjatywa ma poparcie Andrzeja Sapkowskiego. Pisarz zapowiedział, że pojawi się na ewentualnym odsłonięciu tabliczki z nazwą skweru, które zorganizowano by w sierpniu.

[am]
fot. BANDAI NAMCO Entertainment Europe / Wikimedia Commons
źródło: UM Łódź, Dziennik Łódzki, Express Ilustrowany

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy