banner ad

Rada Pisarzy Europejskich apeluje o wsparcie dla białoruskich pisarzy

2 sierpnia 2021

Rada Pisarzy Europejskich apeluje do wydawców i przedstawicieli świata książki, by zjednoczyli się przeciwko represjom stosowanym przez rząd Aleksandra Łukaszenki i wsparli białoruskich pisarzy. Można to czynić m.in. poprzez publikowanie ich książek, a także oferowanie rezydencji i stypendiów.

Od czasu wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku na Białorusi dochodzi do licznych protestów przeciwko rządowi Aleksandra Łukaszenki. Protestujący domagają się uczciwego przeliczenia głosów i dymisji rządzącego nieprzerwanie od 1994 roku prezydenta.

W odpowiedzi Łukaszenka używa siły, a wielu opozycjonistów spotykają represje. Na celowniku znalazły się również organizacje pozarządowe, w tym PEN Białoruś i Związek Pisarzy Białoruskich (nie mylić z popieranym przez władze Związkiem Pisarzy Białorusi).

Presja ze strony władz nasila się od początku 2021 roku. 14 lipca dokonano nalotu na biuro członka Związku Pisarzy Białoruskich, gdzie skonfiskowano sprzęt i dokumenty. Przewodniczący tego stowarzyszenia, znany polskim czytelnikom z powieści „Na początku była ciemność” pisarz Barys Piatrowicz, ma zakaz opuszczania kraju i mieszka pod nadzorem w domu. Zabrano mu telefon i zmuszono go do podpisania umowy o zachowaniu poufności, co oznacza, że groziłaby mu kara, gdyby publicznie mówił o rządowym postępowaniu przeciwko Związkowi. 3 sierpnia sąd białoruski ma podjąć decyzję o rozwiązaniu Związku Pisarzy Białoruskich i PEN Białoruś. Konto bankowe tej drugiej organizacji jest już zamknięte.

Nina George, przewodnicząca Rada Pisarzy Europejskich, informuje, że Białoruś ubożeje kulturowo, ponieważ przerażeni poczynaniami władz intelektualiści opuszczają swój ukochany kraj.

„Jeśli przedstawiciele międzynarodowej polityki nadal będą tak bezradnie przyglądać się sytuacji, to na społeczności książkowej spoczywa obowiązek, by nieść dalej głos Białorusi. Publikujcie białoruskich autorów. Domagajcie się rezydencji dla nich w swoich miastach. Niech wypowiadają się w wolnych mediach. Nagradzajcie ich stypendiami. Demokracja nie zostaje zniszczona z dnia na dzień. Ci, którzy teraz milczą w sprawie Białorusi, lekceważą wolność słowa” – powiedziała Nina George.

Rada Pisarzy Europejskich zachęca też władze państw europejskich do uproszczenia procedur wizowych dla białoruskich pracowników kultury, autorów i naukowców, którzy emigrują do ich krajów.

[am]
fot. Homoatrox/Wikimedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy