R. J. Ellory próbował usunąć z Wikipedii niewygodne informacje na swój temat

5 stycznia 2013


Brytyjski autor kryminałów, którego przyłapano na publikowaniu pochwalnych recenzji o swoich książkach, został całkowicie zablokowany przez Wikipedię za podejmowane pod pseudonimami próby usunięcia ze swojej biografii niewygodnych informacji.

Jak donosi „Daily Mail”, R. J. Ellory nie wyciągnął żadnych wniosków ze swoich dotychczasowych poczynań i nadal kontynuował fałszerski proceder. W tydzień po wybuchu „afery pacynkowej” wolontariusze zajmujący się Wikipedią zauważyli, że ktoś uporczywie próbował usunąć informacje o sprawie wraz z linkami do artykułów, które się bezpośrednio do niej odnosiły, twierdząc, jakoby fragment ten dawał „kompletnie błędne wrażenie” na temat osoby pisarza.

Przyparty do muru Ellory przyznał się, że osobiście napisał swoją notkę biograficzną, dodane zaś później przez kogoś innego doniesienia o aferze uważa za „wyolbrzymione”. „Moim zamiarem było jedynie sprawienie, żeby informacje na mojej stronie – która reprezentuje mnie i moje życie przed całym światem – nie były stronnicze, niewłaściwe, niepoprawne i fałszywe” – tłumaczył pisarz moderatorom Wikipedii.

Udało się ustalić, że Ellory co najmniej 13 razy próbował usunąć niewygodne informacje, podczas gdy Wikipedia zakwalifikowała opublikowane treści jako „zweryfikowane”, dlatego pisarzowi całkowicie zablokowano dostęp do możliwości edycji strony, co potwierdził przed tygodniem rzecznik internetowej encyklopedii.

Przypomnijmy, że o Ellorym zrobiło się głośno pod koniec sierpnia 2012 roku, kiedy odkryto, że używając pseudonimów zachwalał na stronie Amazona swoje kryminały. O sprzedanej w milionowym nakładzie powieści „Cicha wiara w anioły” pisał: „Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie kiedykolwiek czytałem. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce doświadczyć lektury wysokiej klasy. Jest tak pięknie napisania, że poczułem jakbym był częścią tamtej epoki, chociaż w rzeczywistości nie mogło to mieć miejsca”. O wiele mniej życzliwie obszedł się za to ze swoim kolegą po piórze Stuartem MacBridem, krytykując jego powieść za wyświechtane pomysły.

Kiedy afera wyszła na jaw, Ellory wystosował oświadczenie, w którym przepraszał czytelników oraz społeczność pisarzy za swoje zachowanie. „Z całego serca żałuję utraty rozsądku” – napisał. Tymczasem okazuje się, że tydzień później, korzystając z podobnych metod, próbował usunąć informacje na temat afery ze swojej biografii na Wikipedii.

fot. Thesupermat/Wikipedia

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy