Pukiel włosów Edgara Allana Poe do kupienia na aukcji

25 października 2012


Profiles in History, największy na świecie dealer pamiątek po znanych osobistościach, ogłosił, że wśród unikatowych przedmiotów, które zamierza wystawić niebawem na aukcji, znajdzie się m.in. pukiel włosów klasyka grozy, Edgara Allana Poe.

Włosy stanowić będą część kolekcji pamiątek po pisarzu, obok pierścionka zaręczynowego jego narzeczonej, rodzinnej korespondencji, zdjęć oraz srebrnej łyżki. Specjaliści przewidują, że komplet zostanie sprzedany za sumę od 30 000 do 50 000 dolarów.

Chociaż kosmyk włosów autora „Zagłady domu Usherów” jest wyjątkowo trudnym do zdobycia okazem, to wcale nie znaczy, że jedynym istniejącym na świecie. Włosy pisarza znajdują się już m.in. w zbiorach dwóch amerykańskich muzeów (Enoch Pratt Free Library w Baltimore i Poe Museum w Richmond). Natomiast w Harry Ransom Center w Austin w Teksasie w kolekcji włosów słynnych ludzi znajdziemy splecione w medalionie kosmyki należące rzekomo do pani Poe.

Tego typu niecodzienne pamiątki przetrwały do dzisiaj głównie dlatego, że kiedyś zbieranie ich było czymś powszechnym. Jak wyjaśniono na stronie Harry Ransom Center, w czasach, w których śmierć była wszechobecna, włosy trzymane w medalionach lub bransoletkach były sposobem na zapamiętanie swoich bliskich.

Na zapowiadanej na 18 grudnia aukcji Profiles in History zamierza wystawić ponad 300 unikatowych przedmiotów będących najważniejszą częścią ich zbiorów. Oprócz pamiątek po Edgarze Allanie Poe kolekcjonerzy będą mogli zakupić m.in. listy Raymonda Chandlera, Marka Twaina, Josepha Conrada, Emily Dickinson, F. Scotta Fitzgeralda, Walta Whitmana, Ernesta Hemingwaya, pierwsze folio „Hamleta” Szekspira i wiele innych. Cała kolekcja dealera liczy ponad 3000 przedmiotów i ma być wystawiona na sprzedaż w ciągu dwóch najbliższych lat.

fot. Profiles in History

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy