banner ad

Przez nalot bombowy spóźnił się z oddaniem książki do biblioteki o 69 lat

13 marca 2013


85-letni mieszkaniec Estonii zwrócił w zeszłym tygodniu do Centralnej Biblioteki w Tallinie książkę wypożyczoną przed 69 laty. Jako powód opóźnienia podał? zamieszanie spowodowane nalotem bombowym z 9 marca 1944 roku.

Dzięki znalezionym w tomie pieczęciom i numerom seryjnym udało się ustalić, że książka ? powieść estońskiego autora Eduarda Vilde ? wypożyczona została 7 marca 1944 roku, gdy Estonia była okupowana przez nazistowskie Niemcy. Dwa dni później podczas bombardowania Tallinna przez samoloty radzieckie jedna z bomb uderzyła w budynek biblioteki, niszcząc część mieszkalną i wybijając wszystkie szyby w pomieszczeniach, gdzie znajdowały się księgozbiory. Zniszczenia wywołane jednym z najokrutniejszych ataków w historii kraju spowodowały, że biblioteka wznowiła działalność dopiero od listopada 1944 roku. W mieście, w którym 20 tysięcy mieszkańców znalazło się bez dachu nad głową, oddanie wypożyczonej książki było prawdopodobnie najmniejszym z problemów dla ówczesnego 16-latka.

Po wielu latach powieść jednak się odnalazła i mężczyzna zwrócił ją wraz z przeprosinami. Chciał również zapłacić za przetrzymanie, ale biblioteka odstąpiła od nałożenia kary.

Na zdjęciu załączonym do newsa tytułowa karta z książki wypożyczonej 7 marca 1944 roku.

fot. Tallinn Central Library

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy