Prześladowany iracki poeta znalazł schronienie przed tzw. Państwem Islamskim we Wrocławiu

2 sierpnia 2017


Do Wrocławia przybył właśnie pierwszy stypendysta literacki w ramach międzynarodowej sieci ICORN, która wspiera pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach. Azyl w polskim mieście znalazł Umar Abdul?Nasser, poeta i muzyk z Iraku, który musiał ratować się ucieczką przez tzw. Państwem Islamskim.

Umar Abdul-Nasser pochodzi z Mosulu. Ma trzydzieści dwa lata, mówi po arabsku i bardzo dobrze po angielsku. Jest poetą i muzykiem, który w swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając własne utwory do autorskiego akompaniamentu muzycznego. Jest uważany za poetę eksperymentującego, a wiele ze swoich występów publikował w Internecie poprzez YouTube.

Sytuacja Umara skomplikowała się w czerwcu 2014 roku, gdy grupy zbrojne nazywające się Państwem Islamskim (IS) weszły do Mosulu, gdzie poeta żył z rodziną. Drastycznie zostały ograniczone swobody ludności. Rozpoczęły się również groźby i prześladowania tych, którzy potępiają działania bojówki. Twórczość Umara i jego kolegów muzyków została uznana przez IS za niezgodną z Prawem Islamskim. Od września 2014 roku poeta ukrywał się w różnych miejscach odizolowany od rodziny i przyjaciół, którym bojówkarze IS również grozili. Teraz schronienie znalazł we Wrocławiu dzięki dołączeniu miasta do sieci ICORN.

ICORN (International Cities of Refuge Network) to Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia Pisarzy. Istnieje od 2005 roku i ma siedzibę w Stavanger w Norwegii. Celem programu jest dawanie schronienia i udzielanie pomocy oraz zapewnienie przestrzeni twórczej represjonowanym pisarzom – najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju. Miasto członkowskie na dwa lata staje się domem dla wybranego twórcy. Udziela mu stypendium, umożliwia pracę twórczą, zapewnia mieszkanie, lekcje języka danego kraju oraz wszelką niezbędną pomoc. Na początku sieć ICORN zrzeszała piętnaście miast. Obecnie na rzecz pisarzy zagrożonych oraz niemogących swobodnie tworzyć we własnej ojczyźnie działa łącznie sześćdziesiąt pięć miast z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Łacińskiej, a w planach jest rozszerzenie programu na obszar Południowej Afryki, Australii i Azji. Wrocław dołączył do inicjatywy w październiku 2015 roku i jest drugim po Krakowie miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które przystąpiło do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia.

W momencie podpisania przez prezydenta Rafała Dutkiewicza listu intencyjnego nie znano jeszcze nazwiska artysty, który zamieszka we Wrocławiu. Miasto czekało na przyjazd pisarza ponad rok ? dopiero pod koniec 2016 roku Umarowi udało się uciec z Mosulu i rozpocząć przygotowania do przyjazdu do Polski. Aktualnie poeta przebywa już w Polsce. Spotkał się nawet z prezydentem Wrocławia (na zdjęciu poniżej). Gdy zadomowi się już w mieście, Wrocławski Dom Literatury, który sprawuje nad stypendystą opiekę, planuje zorganizować prezentacje jego twórczości, tak by mieszkańcy miasta i całej Polski mogli lepiej poznać swojego gościa.

„Wrocław to nie tylko miasto spotkań, ale i miasto wolności. Miasto, które pamięta mroczne czasy komunizmu i represje, które dotykały zaangażowanych w walce o wolność wrocławskich artystów. Dlatego zaangażowaliśmy się w ICORN i będziemy pomagać represjonowanym pisarzom z całego świata. Zapewnimy im bezpieczeństwo i dobre warunki do życia oraz twórczości” ? oświadczył Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Jedną z najsłynniejszych stypendystek ICORN-u była do tej pory laureatka Literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, która lata 2006-2008 spędziła w Göteborgu. Podczas Walnego Zgromadzenia Sieci ICORN w Paryżu w 2016 roku z jej ust padły następujące słowa: „Miasta schronienia dają nam nie tylko azyl i środki do pracy, ale także są ocaleniem dla duszy. Pozwalają nam uratować wrażliwość na otaczający nas świat, na niuanse ludzkich zachowań”.

Do tej pory schronienie w miastach ICORN-u otrzymało ponad stu siedemdziesięciu artystów. Są to w większości pisarze, dziennikarze, tłumacze i redaktorzy, ale także (od 2014 roku): muzycy i artyści wizualni.

fot. mat. prasowe

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy