banner ad

Przepracowała w bibliotece ponad 70 lat

8 maja 2014

najstarsza-bibliotekarka-1
Zmarła na początku tego roku Martha Smith z Vinland w USA była prawdopodobnie najstarszą bibliotekarką na świecie. Jak wyliczono, w zawodzie przepracowała łącznie ponad 70 lat. Z okazji Dnia Bibliotekarza przybliżamy wam tę nietuzinkową postać.

Jeszcze w 2008 roku 103-letnią Marthę można było zastać w każde niedzielne popołudnie od kwietnia do października w niewielkim budynku biblioteki Coal Creek w Vinland. Była tam, kiedy Stany Zjednoczone pogrążyły się w Wielkim Kryzysie, była, gdy Japończycy zaatakowali Pearl Harbor, kiedy wybuchła afera Watergate, gdy rozpadli się Beatlesi. Nie odeszła, kiedy pojawił się Internet i książki cyfrowe. Zgarbiona prawie do ziemi, z aparatem słuchowym i okularami o grubych szkłach trwała na posterunku, będąc prawdziwą ozdobą niewielkiej biblioteki o powierzchni niecałych 40 metrów kwadratowych. Widok staruszki pilnującej regałów musiał być tym bardziej niesamowity, biorąc pod uwagę fakt, że Coal Creek jest najstarszą stanową biblioteką i funkcjonuje bardziej jako muzeum.

Martha Smith przyszła na świat w salonie rodzinnego domu w 1905 roku. Z racji tego, że rodzicom urodziły się same dziewczynki, nieobca jej była praca na roli. Po raz pierwszy została bibliotekarką w wieku 21 lat. Pracowała do 1944 roku, kiedy to zrobiła sobie przerwę, aby wychować jedynego syna. W 1956 roku powróciła do zawodu i wykonywała go przynajmniej do 2008 roku, gdy ogłoszono ją najstarszą pracownicą w kraju.

Martha nigdy nie widziała osobiście gór ani oceanu, nie latała samolotem. Najdalej, gdzie wyjechała, to sąsiedni stan Nebraska. Jak sama przyznała, była z pokolenia, które nie potrzebowało zbyt wiele do szczęścia. Prezes stowarzyszenia odpowiedzialnego za opiekę nad biblioteką twierdził, że była sumiennym pracownikiem, na dokładkę zawsze chodziła wesoła i uśmiechnięta. Zważywszy na to, że średnia długość życia dla kobiet urodzonych w 1905 roku wynosiła 50 lat, można powiedzieć, iż słowa Umberto Eco „kto czyta książki ? żyje podwójnie” spełniły się w przypadku staruszki w dosłownym znaczeniu. Martha Smith odeszła w styczniu 2014 roku. W sierpniu skończyłaby 109 lat.

najstarsza-bibliotekarka-2

fot. Lawrence Journal-World
źródło: Kansas City Star, LJ-World

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy