Przedmioty, które kojarzą się z książkami Marginesów. Zobacz galerię zdjęć

16 grudnia 2015

kalendarz-marginesow-01
Kieliszek wypełniony calvadosem, samotny guzik w kieszeni czy koncha leżąca na plaży – czasem o treści ulubionej książki jest w stanie przypomnieć nam jeden drobny przedmiot. Pomysł ten wykorzystało wydawnictwo Marginesy, podejmując się wspólnie z poznańską kwiaciarnią artystyczną Kwiaty&Miut realizacji interesującego przedsięwzięcia.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przygotowano wirtualny kalendarz adwentowy, w którym poszczególne dni odpowiadają książkom z oferty wydawnictwa. Każdej książce towarzyszą przedmioty, które czytelnicy bez trudu skojarzą z treścią. „Postawiliśmy na urodę ikonografii” ? wyjaśnia Ewa Karwan-Jastrzębska z Marginesów.

kalendarz-marginesow-02

I tak „Pakt z diabłem” leży w towarzystwie kości do gry i żetonów z kasyna, które z pewnością pochwyciłby w swoje ręce główny bohater książki, James Bulger. Karty do remika ucieszyłyby jego ukochaną matkę, zaś aparat fotograficzny przydałby się agentom i dziennikarzom dokumentującym działalność gangu Winter Hill.

kalendarz-marginesow-03

Obok „Excentryków” Włodzimierza Kowalewskiego znajdziemy nie tylko starą płytę winylową, ale też stylowy zegarek z lat 50., podobną saszetkę i ozdoby kojarzące się ze swingową potańcówką. Z kolei poświęcona światu roślin książka cenionej badaczki Jane Goodall musiała spocząć przy mikroskopie oraz roślinach, również tych trzymanych przez naukowców za szkłem.

kalendarz-marginesow-04

W czasie przedświątecznych zakupów zdjęcia przypominają, że tradycyjna książka jest pięknym obiektem i może współistnieć z innymi prezentami pod choinkę. Podobnie jak przeróżne przedmioty mogą przywołać ulubione historie, które przeczytaliśmy, tak samo papierowe książki mogą stać się katalizatorami wspomnień. Na przykład dedykacja na stronie tytułowej podpowiada, od kogo i przy jakiej okazji otrzymaliśmy dany tom, zaś zaschnięta plama na obwolucie lub zasuszony kwiat między kartkami ? o okolicznościach, w jakich zapoznawaliśmy się z jej treścią.

kalendarz-marginesow-05

Przedsięwzięcie Marginesów ma również wymiar promocyjny. Każdego dnia, aż do 24 grudnia włącznie, na stronie wydawnictwa publikowana jest jedna fotografia w charakterze kartki z kalendarza. Zaprezentowana na niej książka dostępna jest przez cały dzień za połowę ceny.

kalendarz-marginesow-06

kalendarz-marginesow-07

kalendarz-marginesow-08

kalendarz-marginesow-09

kalendarz-marginesow-10

kalendarz-marginesow-11

kalendarz-marginesow-12

kalendarz-marginesow-13

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy