banner ad

Przed wyprowadzką Chuck Palahniuk ukrył w swoim domu kapsułę czasu. Po 15 latach znalazła ją nowa właścicielka!

24 sierpnia 2017


Jolynn Winter, która 10 lat temu kupiła w Portland dom należący wcześniej do Chucka Palahniuka, dokonała podczas remontu zdumiewającego odkrycia. Gdy robotnicy zerwali sufit, znaleźli kapsułę czasu pozostawioną tam przez pisarza.

W starym pudełku po trytraku kryły się: list od Palahniuka, podpisany egzemplarz powieści „Podziemny krąg”, rodzinne zdjęcia, plany remontu oraz wizytówki z namiarami do wykonawców i projektantów, którzy odpowiadali za przebudowę.

„Oto kilka podarunków od nas. Mieszkaliśmy w tym domu od marca 1997 roku, umieściliśmy to pudełko podczas przebudowy łazienki w 2002 roku. Dodaliśmy wtedy nasiadówkę na piętrze i dokończyliśmy przekształcanie sypialni na górze w pokój medialny. Załączyliśmy wizytówki wykonawców i projektantów wraz ze zdjęciami nas i naszych psów. Przez dwa lata trzymaliśmy kury w klatce, którą zbudowałem w ogrodzie na tyłach domu” ? pisze w liście Palahniuk.

Autor „Podziemnego kręgu” postanowił również wspomnieć, czym się zajmuje, a także przybliżyć znalazcom okoliczności zakupu budynku oraz osoby poprzednich właścicieli. „Byliśmy bardzo szczęśliwi w tym domu. Przed nami mieszkała tu starsza para, Alice i Casey Loundigan, którzy wychowali tu swoje dzieci, Johna i Lanę. Przez pięć lat, od 1992 do 1997 roku, mieszkałem w małym domu obok” ? opisuje Palahniuk. „Po spłaceniu mniejszego domu połączyliśmy te dwie posiadłości i utworzyliśmy ogrody. Wszystko sami posadziliśmy i wywieźliśmy mnóstwo ciężarówek śmieci i rupieci, które leżały tu od lat 50.” ? wyjaśnia pisarz, dodając: „Mam nadzieję, że będziecie w tym domu równie szczęśliwi, jak my. Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby pozostawić go ładniejszym, niż był”.

Nowa właścicielka domu, Jolynn Winter, przyznaje, że nie była aż tak zaskoczona znalezieniem kapsuły czasu, jak niektórzy mogliby przypuszczać. W rzeczywistości nawet poprosiła wykonawców remontu, aby zwracali uwagę na „coś niezwykłego, co może być ukryte w ścianach”. Dlaczego? Mieszkając w domu pozostawionym przez pisarza i znając dobrze jego twórczość, zdążyła zauważyć, że Palahniuk ma skłonność do robienia oryginalnych rzeczy, a niektóre pomysły z jego książek znajdują odzwierciedlenie w nieruchomości, którą posiadał.

Na przykład podejrzewa, że ??kamienne ściany domu mają związek z powieścią „Udław się”, w której bohater zbierał kamienie, aby zbudować z nich swój wymarzony dom. Przed rozpoczęciem remontu przypomniała sobie, że w powieści „Dziennik” występował przedsiębiorca remontowy, który pozostawiał mieszkańcom wiadomości na ścianach, ukryte pod tapetami. „Powiedziałam sobie: wiesz co? To brzmi jak historia z 'Dziennika’, która może się przydarzyć. I tak też było” ? opowiada Jolynn Winter.

Znalazczyni postanowiła umieścić kapsułkę czasu Palahniuka tam, gdzie ją znalazła. Obok włożyła jednak jeszcze jedno pudełko, w którym znalazły się informacje dotyczące życia jej rodziny, pamiątki, kilka zdjęć osobistych oraz dokumentujących wykonany remont. „Czy nie byłoby zabawne, gdyby ktoś, na przykład za 20 lat, znalazł to i postanowił zrobić podobnie? I wtedy za 200 lat, jeśli ten dom wciąż będzie stał, w ścianie odkryją 20 kapsuł czasu”.

[am]
fot. Jolynn Winter
źródło: CBC

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy