Przed wakacjami nastąpił znaczny wzrost sprzedaży książek w Polsce

20 lipca 2020

Sprzedaż książek w czerwcu 2020 roku wzrosła o 20 procent, odnotowując wysokość znaną ze szczytowych okresów podręcznikowych i świątecznych zakupów ? informuje Nielsen BookScan. Czy to wynik rozpoczynających się wakacji, które dają więcej okazji do czytania podczas urlopów? Czy też może kwestia dalszego wychodzenia z obostrzeń lub zwiększenia wydawniczej oferty, co skutkuje częstszymi wizytami w księgarniach? Tego nie wiadomo, ale powrót do stabilnej sytuacji na pewno cieszy podmioty na rynku książki.

„W drugiej połowie czerwca zanotowaliśmy niezwykły wzrost wartości i wielkości panelu BookScan przypominający najlepsze tygodnie z 2019 roku ze szczytu sprzedaży podręczników szkolnych i Gwiazdki. Do początku wakacji wyglądało to tak, jakby sprzedaż książek odbiła się od dna pandemii z tygodnia 12 i nieustannie szła do góry, a jedyne wyraźnie słabsze sprzedażowo tygodnie obejmowały Wielkanoc, długi weekend majowy i Boże Ciało” ? komentuje Renek Mendruń z Nielsen BookScan.

Największy skok sprzedaży nastąpił w drugiej połowie czerwca, natomiast na początku wakacji, czyli w pierwszej połowie lipca, zaobserwowano wyhamowanie, ale i tak w porównaniu z początkiem wakacji 2019 roku wzrost panelu BookScan wynosił blisko 20 %. Rosła także średnia cena książki, która jeszcze na samym początku pandemii spadła do nienotowanego wcześniej poziomu 21 złotych, a obecnie wynosi już ponad 25 złotych. „Jest po pierwsze wyższa od średniej dla roku 2019, ale po drugie dużo niższa od ceny ze szczytu podręcznikowego i Gwiazdki 2019 roku” ? mówi Renek Mendruń.

W ostatnich tygodniach obserwuje się wzrost zainteresowania książkami non-fiction. Jak podają przedstawiciele Nielsen BookScan, tylu książek z tej kategorii bardzo dawno nie było na szczytach list sprzedaży. Wśród wakacyjnych lektur króluje polityka i dieta. Zaś pod koniec czerwca swój czas miały także książki dla dzieci i młodzieży. Eksperci uważają, że prawdopodobnie nauczyciele i rodzice, mając dość elektroniki, postanowili wręczyć nieco więcej książek na pamiątkę zakończenia roku szkolnego.

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny wzrostu sprzedaży w okresie od połowy czerwca do połowy lipca. „Rok 2020 jest zupełnie szalony. Porównania wyników tydzień do tygodnia, miesiąc do miesiąca czy nawet rok do roku mają ograniczony sens. Należałoby najpierw rozłożyć całość na części, a jeszcze wcześniej ustalić metodę głosowania nad sposobem podziału” ? twierdzi Renek Mendruń.

Należy też podkreślić, że panel Nielsen BookScan Polska pokrywa ok. 10-15% rynku księgarskiego, zbierając dane z około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwóch księgarń on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl), a zatem to na pewno te firmy przeżywają wyśmienity czas. Czy tak musi być w każdym jednostkowym przypadku? Niekoniecznie.

Poniżej możecie zapoznać się z najlepiej sprzedającymi się tytułami w przedziale czasowym od 25 do 28 tygodnia roku (14 czerwca ? 11 lipca 2020):

[am]
fot. Chris Mok/Unsplash

Tematy: ,

Kategoria: newsy