Przeczytamy jeszcze dwie książki Terry?ego Pratchetta. Kidby pracuje już nad ilustracjami do finalnego tomu „Świata Dysku”

18 marca 2015

nowe-powiesci-terry-pratchetta
Zmarły w minionym tygodniu Terry Pratchett pozostawił swoim wielbicielom dwie książki, które zgodnie z zapowiedziami ukażą się jeszcze w tym roku. Jedna z nich to finalny tom „Świata Dysku”, a jego bohaterką będzie czarownica Tiffany Obolała.

Pierwszą książką, która trafi do rąk czytelników, jest czwarty tom serii o Długiej Ziemi, pisanej wspólnie ze Stephenem Baxterem. Światowa premiera tomu „Long Utopia” (z ang. „Długa Utopia”) zaplanowana jest na 18 czerwca. Akcja książki rozgrywa się w latach 2045 -2059 bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w „Długim Marsie”. Po Dniu Przekroczenia ludzkość rozprzestrzenia się w najdalsze zakątki Długiej Ziemi. Podstarzały i zrzędliwy Lobsang razem z Agnes żyje w ukryciu w egzotycznym, odległym świecie. Jest przekonany, że prowadzi w Nowym Springfield normalne życie. Adoptują nawet dziecko. Wszystko wskazuje jednak na to, że znaleźli się tam nie bez powodu. Pojawia się coraz więcej plotek o dziwnych obserwacjach, przez co staje się jasne, że coś jest bardzo nie tak z tym konkretnym światem równoległym. Miliony kroków dalej Joshua odbywa osobistą podróż, podczas której dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie poznał i o sekretnej historii jego rodziny. Ale wtedy otrzymuje wezwanie z Nowego Spingfield. Lobsang zdążył już poznać skalę tego, co odbywa się pod powierzchnią jego ziemi i co zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Przeciwdziałanie temu zagrożeniu będzie wymagało połączonych wysiłków ludzkości, maszyn i super inteligentnych Następnych. Niektórzy będą musieli dokonać poświęcenia.

Z kolei jesienią 2015 ukaże się ostatni napisany przez Pratchetta tom „Świata Dysku” zatytułowany „The Shepherd’s Crown” (z ang. „Korona pasterza”). Informację tę ostatecznie potwierdził Paul Kidby, nadworny rysownik Pratchetta, który zdradził na swoim blogu, że pracuje już nad ilustracjami do książki. „Korona pasterza” to piąta część podcyklu opowiadającego o czarownicy Tiffany Obolałej. Czterdziesty pierwszy tom swojej bestsellerowej serii Pratchett ukończył latem ubiegłego roku. Informację o książce po raz pierwszy ogłoszono na odbywającym się wówczas konwencie Świata Dysku, w którym pisarz nie był w stanie uczestniczyć ze względu na stan zdrowia. Jego asystent Rob Wilkins przeczytał publiczności pierwszy rozdział powieści.

Co dalej? Początkowo seria o Długiej Ziemi miała obejmować pięć tomów. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze, czy Stephen Baxter podejmie się napisania ostatniej części samodzielnie. W nekrologu Pratchetta opublikowanym na łamach „The Guardian” wyznał, że podczas ich ostatniego spotkania latem ubiegłego roku Terry wspominał, iż zastanawia się nad zakończeniem cyklu, trudno jednak powiedzieć, czy zdążył później zapisać jakieś pomysły w swoich notatkach.

Mając świadomość postępującej choroby, Pratchett pracował tak intensywnie, na ile pozwalało mu zdrowie. Od kilku lat autor nosił się z zamiarem napisania „Raising Taxes”, która miała być trzecią częścią podcyklu o przygodach Moista von Lipwiga. Kilkukrotnie w wywiadach wracał do tego tytułu, na razie jednak nie udało się potwierdzić, czy powstała wystarczająca ilość materiału, aby ktoś mógł dokończyć powieść za niego. W 2012 roku Pratchett powiedział, że chce, aby po jego śmierci cykl kontynuowała córka, scenarzystka gier komputerowych i pisarka Rhianna Pratchett. Wszystko wskazuje jednak na to, że jej rola sprowadzi się jedynie do opieki nad spuścizną po pisarzu i ochrony marki, w czym pomocna będzie prowadzona przez nią firma multimedialna Narrativia. Brytyjski portal „MKWEB” informuje, że Rhianna powiedziała, iż jest mało prawdopodobne, aby powstała jeszcze jakaś nowa powieść z uniwersum Świata Dysku, ale przypadki „Millennium” Larssona i „Diuny” Herberta dowodzą, że wiele się może jeszcze w tej kwestii zmienić.

Tymczasem wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiedziało na maj premierę „Kiksów klawiatury”, zbioru esejów Pratchetta, w których dzieli się on z nami poglądami na literaturę, religię, wojny, edukację i wiele innych zagadnień. Przedmowę do książki napisał Neil Gaiman.

kiksy-klawiatury

[am]
fot. Federico Giacanelli

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy